Przebudowa ulicy Lipowej nagrodzona przez architektów

2012.12.06 00:00
Konkurs „O Kryształową cegłę”, organizowany w Lublinie od siedmiu lat, wyłania najlepsze inwestycje budowlane po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej. W tym roku nagroda została przyznana białostockiemu magistratowi za przebudowę ul. Lipowej.
Przebudowa ulicy Lipowej nagrodzona przez architektów
Fot: ESD

W kapitule konkursu zasiadają samorządowcy, architekci i urbaniści z Polski, Ukrainy i Białorusi. W tym roku na szczególne uznanie jurorów konkursu zasłużyła m.in. przebudowa ul. Lipowej. Zakończyła się ona symbolicznie 1 grudnia, kiedy prezydent Tadeusz Truskolaski odsłonił ostatni element „wystroju” nowej Lipowej – teatralną rzeźbę „Podróż”.

Przebudowa jednej z głównych ulic białostockiego śródmieścia nie ograniczyła się do odnowienia jezdni. Na Lipowej więcej miejsca otrzymali piesi, a także rowerzyści, pojawiła się nowa kostka i granitowe płyty. Jest też stylowa mała architektura – latarnie, ławeczki itp. Całość inwestycji kosztowała 10 mln złotych.

Białostocka ulica zdobyła wyróżnienie w kategorii "Przestrzenie publiczne". Nie miała jednak dużej konkurencji - do tej kategorii zgłoszono tylko 4 przedsięwzięcia. We wszystkich 11 kategoriach do tegorocznego konkursu zgłoszono prawie 70 obiektów.

W konkursie wzięły udział również inne inwestycje z naszego miasta: Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, budynek wydziału pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego oraz gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej. Opera również zdobyła Kryształową cegłę, w kategorii Obiekty kultury i usługowe (warto też przypomnieć, że jej inwestor - województwo podlaskie - dostało tę nagrodę w 2009 r. za budowę Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – Szelment).

Laur dla Lipowej to nie pierwsza białostocka Kryształowa Cegła. W roku 2010 uhonorowano tą nagrodą m.in. zrewaloryzowany dziedziniec wstępny Pałacu Branickich. Rok wcześniej na wyróżnienie zasłużyła przebudowa Rynku Kościuszki.

Tegoroczne Cegły zostaną wręczone w piątek 7 grudnia podczas uroczystej gali w lubelskim Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1322 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39