Przed białostockimi "zebrami" namalowano specjalne napisy

2021.09.28 13:01
Przed przejściami dla pieszych w centrum Białegostoku pojawiają się napisy "Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!". We wtorek (28.09) rozpoczęto akcję profilaktyczno-edukacyjną, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.
Przed białostockimi "zebrami" namalowano specjalne napisy
Fot: Malwina Witkowska

1 czerwca w życie weszły nowe przepisy ruchu drogowego, które nałożyły na kierowców dodatkowe obowiązki, a pieszym dały nowe przywileje.

- Niestety coraz częściej dochodzi do zdarzeń, w których pieszy zapatrzony w swojego smartfona lub zaabsorbowany rozmową telefoniczną wkracza na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Takie zdarzenia niejednokrotnie kończą się tragedią - zauważa Marta Rybnik ze Straży Miejskiej w Białymstoku.

Dlatego, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Policji wraz z Biurem Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego rozpoczęli akcję profilaktyczno-edukacyjną.

- W ramach akcji "Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!" przy przejściach dla pieszych pojawią się napisy apelujące o odłożenie na chwilę swojego telefonu, rozejrzenie się i sprawdzenie, czy bezpiecznie można przejść na drugą stronę ulicy. Pierwszy taki napis pojawił się dziś przy przejściu dla pieszych na ulicy Sienkiewicza. Będzie ich jeszcze 6, między innymi na alei Piłsudskiego, ulicy Hetmańskiej, Kaczorowskiego, Mickiewicza oraz Pałacowej - informuje Marta Rybnik.

Ponadto przedstawiciele magistratu, Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji wręczali przechodniom ulotki informujące o zmianach przepisów ruchu drogowego i zachęcające do odłożenia telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Wręczali także elementy odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo pieszych po zmroku, kiedy stają się mało widoczni na drogach.

- Akcję zorganizowano dlatego, że rośnie liczba zdarzeń drogowych z udziałem pieszych na przejściach, a niedawno zmieniły się przepisy dotyczące ruchu drogowego. Bardzo ważną zmianą jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko, a także podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych - przekazuje Anna Kowalska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

W przyszłym roku akcja będzie kontynuowana, a napisy "Odłóż telefon! Przejdź bezpiecznie!" zostaną umieszczone przy kolejnych przejściach dla pieszych.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1091 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39