Przed nami 5. edycja Biegu Pamięci Sybiru

2023.02.01 14:03
Bieg Pamięci Sybiru to inicjatywa, która ma przypominać o tragicznych kartach naszej historii. W ten sposób można oddać hołd ofiarom represji sowieckich w latach 1940 - 1941. Bieg stacjonarny w Białymstoku odbędzie się 11 lutego na dystansie 5 km.
Przed nami 5. edycja Biegu Pamięci Sybiru
Fot: Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru wraz z Fundacją Białystok Biega zachęca do wzięcia udziału w 5. Biegu Pamięci Sybiru. Do tej pory na listy startowe zapisało się 1200 osób.

Impreza odbywa się nie tylko w Białymstoku, biegi organizowane są także we Wrocławiu (18.02), w innych miastach Polski oraz w środowiskach polonijnych za granicą. Co ważne, bieg ma swoją wirtualną odsłonę, która trwa od 11 lutego do 28 lutego.

W poprzednich edycjach Biegu Pamięci Sybiru wzięło udział około 4 tysięcy biegaczy. Zaś w wirtualnej wersji - uczestnicy z Belgii, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Litwy i Włoch, a nawet Australii i Nowej Zelandii.

Jak podkreśla Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, celem biegu jest pokazywanie i upamiętnianie naszej historii w takiej aktywnej formie, nie tylko przez wystawy czy prezentacje. Rudnicki dodaje, że ważne jest, by docierać do młodego pokolenia i nowych ludzi, aby pamięć o Sybirakach była wciąż żywa.

Tegoroczny Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się 11 lutego w Białymstoku w Lesie Solnickim, o godz. 18:00.

Każdy z uczestników, który ukończy 5. Bieg Pamięci Sybiru, otrzyma pamiątkowy medal. Od 2022 r. medale przybliżają eksponaty z Muzeum Pamięci Sybiru. Tegoroczny zdobią skrzypce rodziny Jąkałów.

Podobnie jak w poprzedniej edycji biegu, na rewersie medalu znalazło się miejsce na grawer. Ci uczestnicy, którzy zdecydują się uczcić swoim udziałem w biegu pamięć konkretnego Sybiraka, jego imię i nazwisko znajdą wyryte na swoim medalu. Wystarczy zaznaczyć to w formularzu zgłoszeniowym. Muzeum przygotowało listę sylwetek, aby ułatwić wybór biegaczom, ale można także wpisać do formularza personalia osoby spoza listy. Z tej możliwości korzystają często potomkowie osób deportowanych.

Zapisy na 5. Bieg Pamięci Sybiru.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1239 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39