Przed nami ciepły i słoneczny weekend!

2024.03.01 08:18
W ciągu najbliższych dni nie musimy obawiać się opadów deszczu. Pierwszy weekend marca będzie ciepły i wyjątkowo słoneczny.
Przed nami ciepły i słoneczny weekend!
Fot: Pixabay

Piątek, 1 marca

Pierwszy dzień marca przyniesie do stolicy województwa podlaskiego kolejną dozę ocieplenia. Towarzyszyć nam dziś będzie jednak naprawdę silny wiatr.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 14°C w ciągu dnia i 5°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 12°C.

Zawieje dość silny, południowo-wschodni wiatr. Jego porywy będą osiągały prędkość nawet do 50 km/h. Zachmurzenie pokryje maksymalnie 15 proc. powierzchni białostockiego nieba.

Nie musimy obawiać się dziś wystąpienia jakichkolwiek opadów atmosferycznych. Stan wilgotności powietrza spadnie więc do 63 proc. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 1015 hPa. W Białymstoku panować będą korzystne warunki biometryczne.

Długość nocy

Wschód słońca mogliśmy dziś dostrzec o godzinie 6:14. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:40, a zachodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 17:06. Długość dzisiejszego dnia wyniesie 10 godzin i 52 minuty.

Księżyc zjawi się na horyzoncie równo o północy. Jego zachód zapowiedziano na godzinę 7:46. Noc z piątku na sobotę potrwa przez 13 godzin i 8 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Piątek, 1 marca to 61. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzimy dziś: Dzień Doceniania Pracownika, Światowy Dzień Modlitwy, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", Międzynarodowy Dzień Walki przeciwko Zbrojeniom Atomowym, Światowy Dzień Obrony Cywilnej, Światowy Dzień Świadomości Autoagresji, Dzień Puszystych, Dzień Piegów, Zero dla Dyskryminacji, Między­na­ro­dowy Dzień Przy­tu­la­nia Biblio­te­ka­rza, Dzień Wiedzy o Samookaleczeniach oraz Międzynarodowy Dzień Wózka Inwalidzkiego.

Swoje imieniny świętują: Albin, Antonia, Dawid oraz Aldona, Antoni, Budzisław, Eudokia, Eudoksja, Feliks, Herakles, Herkulan, Herkules, Joanna, Józef, Leon, Leona, Radosław oraz Switbert.

Przysłowie na piątek:

"Na Świętego Albina rzadka u ludzi mina, bo post się zaczyna".

Cytat dnia:

"Stojąc w miejscu też można zabłądzić" - Edward Stachura

Sobota, 2 marca

W sobotę w naszym mieście wciąż panować będą korzystne warunki biometryczne. Będzie jednak odrobinę chłodniej niż w piątek.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 13°C za dnia i 5°C w nocy. Temperatura odczuwalna wyniesie 10°C.

W sobotę również towarzyszyć nam będą silne powiewy południowo-wschodniego wiatru. Jego porywy będą osiągały prędkość maksymalnie do 50 km/h. Zachmurzenie pokryje 60 proc. powierzchni nieba.

Stan wilgotności powietrza utrzymywać się będzie na poziomie 62 proc. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1013 hPa.

Długość dnia i nocy

Słońce zjawi się ponad naszym miastem już o godzinie 6:12. Astronomiczne południe przypada na godzinę 11:40, a zachodu słońca możemy spodziewać się o godzinie 17:08. Dzień potrwa przez 10 godzin i 56 minut.

Wschód księżyca zapowiedziano na dziewięć minut po północy. Pozostanie on widoczny aż do godziny 8:02. Noc z soboty na niedzielę trwać będzie przez 13 godzin i 4 minuty.

Nietypowe święta i imieniny

Sobota, 2 marca to 62. dzień bieżącego roku. W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy w tym dniu takie okazje do świętowania, jak: Dzień Staroci oraz Dzień Dyskordii.

Swoje imieniny obchodzić będą: Halszka, Helena oraz Absalon, Franciszek, Henryk, Januaria, Karol, Krzysztof, Łukasz, Michał, Paweł, Piotr, Prosper oraz Radosław.

Przysłowia na sobotę:

"Czasem i w marcu, zetnie wodę w garncu";
"Gdy w marcu mgły bywają, w lecie burze przeszkadzają";
"Gust kobiety, łaska pańska i marcowa pogoda zawsze niestałe".


Cytat dnia:

"Najważniejsze nie są pieniądze, największym darem jest uwaga i czas." - Szymon Hołownia

Niedziela, 3 marca

Niedziela będzie najchłodniejszym dniem tego weekendu. Nie musimy jednak obawiać się wystąpienia żadnych opadów atmosferycznych.

Ogólne warunki pogodowe

Termometry wskazywać będą maksymalnie 10°C w ciągu dnia i 3°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej oszacowano na 7°C.

W niedzielę również zawieje silny, południowo-wschodni wiatr. Prędkość jego porywów nie powinna przekraczać 50 km/h. Zachmurzenie pokryje maksymalnie 60 proc. powierzchni białostockiego nieba.

Stan wilgotności powietrza spadnie do 47 proc. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać się będzie na poziomie 1012 hPa. W stolicy województwa podlaskiego wciąż panować będą korzystne warunki biometryczne.

Długość dnia i nocy

Wschodu słońca wypatrywać możemy od godziny 6:09. Na astronomiczne południe zaczekamy do godziny 11:39, a zachód słońca zapowiedziano na godzinę 17:10. Dzień trwać będzie przez 11 godzin i 1 minutę.

Księżyc w swej ostatniej kwadrze ukaże się naszym oczom o godzinie 1:29. Jego zachód przypada na godzinę 8:25. Noc z niedzieli na poniedziałek potrwa przez 12 godzin i 59 minut.

Nietypowe święta i imieniny

Niedziela, 3 marca to 63. dzień bieżącego roku. Zgodnie z kalendarzem świąt nietypowych obchodzić będziemy: Światowy Dzień Słuchu, Międzynarodowy Dzień Pisarzy oraz Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.

Swoje imieniny świętować będą: Kunegunda, Teresa, Tycjan, Agrypin, Asteriusz, Eutropiusz, Gerwin, Gerwina, Hieronim, Innocenty, Jakub, Kleonik, Kleonika, Kolumba, Marcjusz, Maryn, Maryniusz, Samuel, Teodor, Tycjana oraz Wirzchosława.

Przysłowia na niedzielę:

"Gdy marzec mglisty, w lecie czas dżdżysty";
"Co marzec wypiecze, to kwiecień wyciecze";
"Nie siejesz grochu w marcu, nie masz go w garncu".


Cytat dnia:

"Próba robienia nowych rzeczy bez przekonania, że są dobre jest tak skuteczna, jak sadzenie nowych nasion i podlewanie ich benzyną." - Piotr Kochanek

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1743 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39