Przed nami Fashionable East. Swoje kolekcje pokażą m.in. Jonathan Liang i Mariusz Przybylski

2015.07.15 00:00
Od 30 lipca do 2 sierpnia Białystok, tak jak kiedyś, gdy był nazywany "Manchesterem Północy", stanie się ważnym punktem na modowej mapie Europy. Przed nami trzecia edycja Fashionable East.
Przed nami Fashionable East. Swoje kolekcje pokażą m.in. Jonathan Liang i Mariusz Przybylski
Pokaz SAX35TH by Alicja Czarniecka

Po raz trzeci

W 2012 r. Białostocki Ośrodek Kultury i Wirtualne Muzeum Mody i Tekstyliów po raz pierwszy zorganizowały Fashionable East. W ten sposób narodziła się jedyna jak do tej pory w północno-wschodniej Polsce impreza artystyczno-promocyjna oparta na modzie. Druga edycja wydarzenia odbyła się w 2014 r. i przyciągnęła jeszcze więcej widzów, pasjonatów mody, dziennikarzy i blogerów, którzy w ciągu czterech dni mogli zobaczyć 19 kolekcji. W tym roku Fashionable East odbędzie się po raz trzeci, tym razem w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

- Udało nam się zaprosić bardzo interesujące osoby, interesujących projektantów - mówi koordynator i pomysłodawca projektu Wojciech Bokłago de Bof.

Od Malezji do Białegostoku

Fashionable East pokazuje przede wszystkim projektantów z krajów Partnerstwa Wschodniego: Ukrainy, Gruzji i Białorusi. W tym roku dołączy do nich Jonathan Liang z Malezji, projektant o międzynarodowej renomie. Pracuje w Paryżu, a jego kolekcje prezentują najważniejsze pisma o modzie, m.in. Vogue.

Bokłago zwraca również uwagę na Sergey'a Cherkasa z Kijowa:
- Reprezentuje modę street wear. To gustowne, bardzo przemyślane motywy nawiązujące do sytuacji na Ukrainie, konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Z ciekawszych nazwisk warto wymienić też Lado Bokuchava z Tbilisi, ostatnio tworzącego w Paryżu czy Joannę Błażejowską-Pecorari.

Ze znanych polskich projektantów pojawią się Michał Starost, Natasha Pavluchenko i, jako special star, Mariusz Przybylski. Przybylski pokaże pełnowymiarową kolekcję - ponad 50 sylwetek.

Fashionable East to też prezentacja białostockich projektantów. Swoją kolekcję przedstawi tu Barbara Piekut.
- Pokaz otworzy suknia zaprojektowana dla Justyny Steczkowskiej na sabat czarownic, a na wyjście finałowe przygotowuję suknię ślubną z 200 perłami. Jak do tej pory to moja największa kolekcja - chwali się Piekut.

Alicja Czarniecka zaprezentuje stroje inspirowane architekturą rzymską i stylem boho.
- Będzie bardzo dużo geometrii, frędzli, plecionek - zapowiada.

W sumie na Fashionable East w Białymstoku zobaczymy 18 kolekcji. Zaprezentuje je 50 modelek i modeli. Około 100 osób będzie pracować na backstage'u. Wśród gości pojawią się m.in. Conrado Moreno, Ewa Wojciechowska oraz wielu blogerów modowych.

- Mam nadzieję, że polski świat mody zjawi się w Białymstoku na te 4 dni - liczy Bokłago.

Nie tylko moda

Fashionable East to jednak nie tylko pokazy mody. Interesujące wykłady poprowadzą mistrzowie: Ilona Kanclerz i Jerzy Antkowiak, a imprezie towarzyszyć będzie pokaz fryzur Dawida Mazerskiego z Atelier Mazerscy. Niewykluczone, że właśnie w Białymstoku zostanie pobity rekord Guinessa - młody stylista szykuje 2-metrową fryzurę, na którą ma zamiar zużyć 15 kg włosów.

Oprócz tego będzie prezentowana wystawa "Historia w 200 torebkach" przygotowana przez Elżbietę Smoleńską i odbędą się warsztaty rysunku żurnalowego.

Szczegółowy program:
Fashionable East 2015

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1714 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39