Przed nami Noc Muzeów 2022 [PROGRAM]

2022.05.11 08:13
Jedyna taka noc w roku - Noc Muzeów zbliża się wielkimi krokami. Jak zwykle, białostockie instytucje i te w regionie przygotowały bogaty, atrakcyjny program. 14 maja warto wyruszyć "na miasto" i uczestniczyć w wydarzeniach.
Przed nami Noc Muzeów 2022 [PROGRAM]
Fot: Grzegorz Chuczun
Noc Muzeów 2017

Europejska Noc Muzeów to nocna impreza kulturalna, podczas której muzea, galerie i instytucje kultury udostępniają bezpłatnie swoje przestrzenie przez nomen omen jedną noc. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem, to wówczas tłumy osób spragnionych nocnych kulturalnych wrażeń korzystają z bogatej oferty. W Białymstoku i regionie będzie można także uczestniczyć w Europejskiej Nocy Muzeów. Odbędzie się ona 14 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Muzeum Podlaskie w każdym ze swych oddziałów przygotowało wiele atrakcji. Będzie można m.in. zwiedzać wystawy stałe, wziąć udział w warsztatach, w pokazie przyrządzania tradycyjnej buzy, w spacerze po malowniczym parku w Choroszczy, odbędzie się także koncert zespołu Ilana w Tykocinie, w Bielsku Podlaskim odbędą się edukacyjne warsztaty. W Muzeum Rzeźby w Białymstoku będzie można zwiedzić z oprowadzaniem dwie wystawy.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zostanie otwarta nowa wystawa stała pod hasłem "Bawimy się", a po otwarciu w skansenie rozbrzmiewać będą dźwięki tradycyjnej muzyki w wykonaniu Kapeli Miód na Serce. Muzeum przygotuje także ognisko. Wszystko rozpocznie się o godz. 19:00.

Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. L. Zamenhofa oraz Klub Fama przygotowały atrakcje dla młodszych i starszych. Będzie można obejrzeć wystawy czasowe, wystawę stałą, odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej "Pełno ich nigdzie", a także odbędą się warsztaty dla dzieci oraz spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim "Marcin z Lasu" w Klubie Fama.

Na mapie nocnego zwiedzania nie może zabraknąć Galerii im. Sleńdzińskich. W trzech siedzibach Galerii odbywać się będą m.in warsztaty tworzenia breloczków, świetlne wizualizacje (siedziba na Rynku Kościuszki), będzie można zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Będzie można także wygrać atrakcyjne wydawnictwa z księgarni Galerii. W siedzibie przy ul. Legionowej będzie miał miejsce m.in. set DJ-ski MARMØ.

Także Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku przygotował ciekawy program Nocy Muzeów. Tutaj odbędą się pokazy filmów edukacyjnych, będzie można zwiedzić magazyny archiwalne, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych i plastycznych.

Galeria Arsenał również otwiera się tej nocy. Będzie dostępna wystawa "Gdy słońce jest nisko – cienie są długie/ When The Sun Is Low - The Shadows Are Long/ Калі сонца нізка - цені доўгія", odbędą się także warsztaty "Oddech miasta".

Muzeum Pamięci Sybiru też szykuje program na Europejską Noc Muzeów. Od godz. 19:00 będzie można wraz z przewodnikiem zwiedzić muzealną ekspozycję, poznać "zabytek miesiąca" oraz obejrzeć niezwykły mapping na budynku Muzeum od strony ul. Poleskiej.
W Białostockim Teatrze Lalek w sobotę od godz. 16:00 będzie można zwiedzać Piwnicę Lalek. W niezwykłej atmosferze podziemnych przestrzeni teatru do zobaczenia będą najciekawsze lalki królujące niegdyś na scenie BTL. Opowiedzą o nich specjalistki pracowni plastycznej. Piwnica Lalek będzie dostępna dla zwiedzających do godz. 19:00.

Ciekawy czas w Noc Muzeów zapowiada się w Operze i Filharmonii Podlaskiej. To tutaj na chętnych będzie czekać operowy fotograf - Michał Heller, który przeprowadzi szybki kurs fotografowania, będzie można zwiedzić "Zakamarki Opery" z przewodnikiem, obejrzeć wystawę "Mieczysław Fogg - pieśniarz Polaków", a także wziąć udział w próbie generalnej "Broadway Dance Club", czyli widowiska taneczno-wokalnego.

Muzeum Wojska szykuje nie lada gratkę dla miłośników historii wojskowości i motoryzacji. Będzie można podziwiać wystawę motocykli, zwiedzić wystawy w Muzeum, odbędą się animacje rekonstruktorów Policji Państwowej z dwudziestolecia międzywojennego. Dużą atrakcją będzie otwarcie tego dnia i możliwość zwiedzania Białostockiego Parku Militarnego przy ul. Węglowej.

Natomiast wspólnie z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji będzie można wybrać się w świat medycyny, zwiedzić piwnice Pałacu Branickich, obejrzeć wystawy plenerowe, spotkać rekonstruktorów historycznych, a także zatańczyć wspólnie z Zespołem Muzyki Dawnej FAVORITO renesansowe i barokowe tańce dworskie, wysłuchać historycznych opowieści o Pałacu oraz koncertu pieśni ukraińskich.

Miasto Białystok poinformowało, iż ze względu na przypadającą 14 maja Noc Muzeów, ulica Kilińskiego w Białymstoku od godz. 16:00 do 24:00 zostanie zamknięta dla ruchu drogowego. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył pojazdów prokuratury, dojazdu do Hotelu Aristo oraz postoju taksówek.

Czytaj więcej: SZCZEGÓŁOWY PROGRAM NOCY MUZEÓW 2022.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1149 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39