Przegląd filmowy "Sąsiedzi". Od wtorku w kinie Forum

2011.09.26 00:00
Przegląd "Sąsiedzi" będzie interesującą podróżą do: źródeł kina (archiwalne filmyąbraci Kaufman z muzyką na żywo kijowskich muzyków), Hadesu (nastrojowy dokument Kornela Miglusa), intymnego świata mężczyzny ("Italiani" Barczyka i Warlikowskiego), mistyfikacji i propagandy ("Niedokończony film") oraz wspaniały niepowtarzalny animowanego świata Świtezi. Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny.
Przegląd filmowy "Sąsiedzi". Od wtorku w kinie Forum
Fot: materiały organizatora
Pokaz "Człowieka z kamerą filmową" Dzigi Wiertowa z muzyką na żywo DJ Derbastlera już w piątek

Od wtorku do niedzieli w kinie Forum - w ramach Festiwalu "Inny wymiar - sąsiedzi" - pokazy znakomitych filmów. Przegląd "Sąsiedzi" rozpocznie projekcja filmu "Jutro będzie lepiej" Doroty Kędzierzawskiej. Trzech bezdomnych chłopców, dwaj bracia i ich kolega, mieszka na rosyjskim dworcu kolejowym. Pewnego dnia postanawiają wyruszyć w poszukiwaniu lepszego jutra. Chcą przejść przez zieloną granicę do Polski, aby znaleźć wszystko to, czego do tej pory nie mieli - dom, przyjaciół, szczęście. Film ze zdjęciami Artura Reinharta realizowany był m.in. w okolicach Gródka. Po projekcji spotkanie z reżyserką.

W środę natomiast "Niedokończony film", na który składają się, fragmenty filmu-mistyfikacji z warszawskiego getta, wspomnienia i komentarze ocalonych sylwetki uchwyconych w kadrze niemieckich operatorów i przerażone spojrzenia filmowanych mieszkańców getta.

Kolejna propozycja to "Italiani" Łukasza Barczyka, które jest śmiałym poszukiwaniem języka filmowego dla wyrażenia podstawowych przeżyć i emocji, języka wychodzącego poza konwencjonalne filmy psychologiczne. Z kolei "Świteź" Kamila Polaka jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego.

Gratką będą dwa filmy pochodzących z Białegostoku braci Kaufman, zilustrowane muzyką na żywo kijowskich muzyków. W piątek słynny "Człowiek z kamera filmową" Dzigi Wiertowa. To filmowy portret miasta, industrialnej stolicy komunistycznego świata. Nie ma tu bohatera, fabuły ani objaśniających napisów. Jest za to zawrotne tępo i próba dotarcia do istoty kina poprzez ruch. Uzbrojone oko kamery przenika czas i przestrzeń. Do filmu zagra Dj Derbastler. Z kolei "Wiosną" to dokumentalna impresja filmowa zapomnianego radzieckiego mistrza awangardy. Michaił po tym nowatorskim i znakomicie zmontowanym filmie nie zrealizował już żadnego filmu. Film zilustruje muzyką na żywo Olexander Kokhanovskyi.

I ostatni tytuł - "O duszy i innych drobnostkach" Kornela Miglusa, który jest swoistą wyprawą do... Hadesu. Po projekcji spotkanie z reżyserem.

Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny. Patronujemy festiwalowi "Inny wymiar - sąsiedzi". Sprawdź szczegółowy program.

andy

1932 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39