Przerzucał migrantów. Skierowano akt oskarżenia przeciwko członkowi grupy przestępczej

2023.03.20 12:57
Oskarżony organizował środki transportu pozwalające na przewiezienie migrantów w głąb kraju, werbował i opłacał kierowców przewożących te osoby, jak również udzielał tym kierowcom szeroko pojętego instruktażu w zakresie przewozu migrantów.
Przerzucał migrantów. Skierowano akt oskarżenia przeciwko członkowi grupy przestępczej
Fot: SG

Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia w sprawie obejmującej szereg czynów zabronionych związanych z przestępczym procederem organizowania cudzoziemcom pochodzącym z krajów Bliskiego Wschodu przekraczania wbrew obowiązującym przepisom granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Republiki Białorusi. Zdarzenia miały miejsce w okresie od września do października 2021 r., czyli w czasie trwania tzw. kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

- Z ustaleń poczynionych w sprawie wynika, iż oskarżony brał udział w działającej na terenie całego kraju zorganizowanej grupie przestępczej, zorientowanej na przerzucanie nielegalnie przekraczających granicę migrantów na terytorium państw Unii Europejskiej. Oskarżony organizował środki transportu pozwalające na przewiezienie migrantów w głąb kraju, werbował i opłacał kierowców przewożących te osoby, jak również udzielał tym kierowcom szeroko pojętego instruktażu w zakresie przewozu migrantów – dostarczał im zaopatrzone w komunikatory internetowe telefony służące do komunikacji pomiędzy poszczególnymi członkami grupy przestępczej, nadzorował i koordynował przewóz migrantów, wskazując miejsca ich odbioru z terenów przygranicznych poprzez przesyłanie kierowcom danych lokalizacyjnych - poinformował Prokurator Okręgowy Andrzej Purymski.

Ponadto mężczyzna pilotował pojazdy przewożące migrantów w celu udzielenia wskazówek co do trasy przejazdu oraz ostrzegania o kontrolach drogowych Straży Granicznej i Policji, a ponadto koordynował i regulował płatności za najem pojazdów przewożących migrantów, zakup paliwa oraz wynajem hoteli dla kierowców. Oskarżony umożliwił w ten sposób wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kilkunastu transportom migrantów. Oskarżony dopuścił się tych czynów zabronionych wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc sobie z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu, jak również w warunkach recydywy.

- Mężczyzna został także oskarżony o popełnienie przestępstwa polegającego na udzieleniu innej osobie znacznych ilości substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, jak również środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste - dodał prokurator.

Oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również udzielenia innej osobie narkotyków. Przyznał się natomiast do popełnienia zarzucanych mu czynów polegających na organizowaniu cudzoziemcom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew obowiązującym przepisom. Wobec oskarżonego nieprzerwanie od grudnia 2021 r. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za zarzucane przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

- Sprawa ta była częścią większego śledztwa prowadzonego przez Straż Graniczną pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, w którym prokurator przedstawił zarzuty także 15 innym podejrzanym, z których 8 było tymczasowo aresztowanych. Postępowanie przygotowawcze przeciwko tym osobom jest kontynuowane i na obecnym etapie nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań - uzupełnił prokurator Purymski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1768 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39