Przestępczość i wykrywalność sprawców. Jak to wygląda w podlaskich miastach?

2017.12.26 15:46
Sprawdzamy, na podstawie statystyk, które z podlaskich miast - Białystok, Suwałki czy Łomża - może pochwalić się największą wykrywalnością przestępstw oraz do zdarzeń o jakim charakterze najczęściej w nich dochodzi.
Przestępczość i wykrywalność sprawców. Jak to wygląda w podlaskich miastach?
Fot: pixabay.com

Urząd Statystyczny w Białymstoku w swoim najnowszym opracowaniu poświęconym woj. podlaskiemu zawarł dane dotyczące m.in. przestępczości i jej wykrywalności. Okazuje się, że - w kwestii przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych w 2016 r. - ogólnie najlepiej wypadają, biorąc pod uwagę największe podlaskie miasta, Suwałki. To właśnie tu było najmniej zdarzeń o charakterze kryminalnym (łącznie 920), ale także gospodarczym (271) i drogowym (102).

Natomiast, kiedy wyodrębnimy działania przeciwko życiu i zdrowiu, to pod tym względem sytuacja najlepiej wygląda w Łomży. W tym mieście doszło do 37 takich zdarzeń, podczas gdy w Białymstoku było ich 179, a w Suwałkach 66. Łomża przoduje także w najmniejszej ilości przestępstw przeciwko mieniu (wliczając w to kradzież samochodu poprzez włamanie).

Zaś, kiedy przyjrzymy się sytuacji w stolicy Podlasia, zobaczymy, że zanotowano tu ponad 3 tys. zachowań o charakterze kryminalnym, niespełna 900 występków gospodarczych oraz ponad 400 piratów drogowych. Jednocześnie wykrywalność sprawców nie jest w Białymstoku najwyższa. W 2016 r. utrzymywała się ona na poziomie 62%. Podobnie działo się w Suwałkach. Przy czym była ona znacznie wyższa (78%) w Łomży.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

935 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39