Przestrzenie Sztuki po raz kolejny w Białymstoku

2022.08.31 14:54
"Przestrzenie Sztuki" to specjalny program, umożliwiający aktywizowanie lokalnych społeczności tancerzy. Właśnie rozpoczęła się jego druga edycja. Odbędą się warsztaty, spotkania, premiery spektakli krótko i długometrażowych.
Przestrzenie Sztuki po raz kolejny w Białymstoku
Fot: Michał Heller/OiFP

Głównym zamysłem programu "Przestrzenie sztuki" jest umożliwianie artystom niezależnym i lokalnym środowiskom prezentacji własnych przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz poszerzanie kompetencji publiczności. Program ten ma wspierać artystów niezrzeszonych i daje im szansę zaprezentowania swoich umiejętności. Opera i Filharmonia Podlaska jest operatorem programu wraz z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca. Działania realizowane będą przez całą jesień. Zaplanowano: warsztaty tańca ulicznego, spotkania z twórcami spektakli, kino tańca, wystawy grafik i zdjęć, projekty taneczne, flashmoby angażujące lokalne środowisko taneczne i warsztaty o charakterze prozdrowotnym.

- Już po raz drugi z wielką przyjemnością możemy wziąć udział jako Opera i Filharmonia Podlaska w programie "Przestrzenie sztuki". Ten program wspiera umiejętności i pokazuje projekty tancerzy niezależnych. Program finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. W ubiegłym roku, jak i w tym mamy do zaprezentowania wiele wspaniałych projektów, warsztatów, wystaw, pokazów filmowych dotyczących tematyki tańca. Naszym operatorem jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca - mówiła podczas konferencji prof. Violetta Bielecka, szefowa Opery i Filharmonii Podlaskiej.

"Przestrzeni sztuki" mają zapewnić niezależnym artystom realną przestrzeń do działań, przybliżyć ich dorobek i znaczenie oraz położyć większy nacisk na coś, co można by nazwać "mikro-dziedzictwem".

- Program w Białymstoku realizowany jest po raz drugi, natomiast w Polsce realizowane są trzecie edycje. My dołączyliśmy w ubiegłym roku z programem pilotażowym. W tym roku nasz program jest o wiele szerszy. Zawiera 39 projektów w czterech obszarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Razem z Wojciechem Blaszko staraliśmy się, aby ten program szeroko docierał do środowiska tanecznego. Są tam projekty skierowane do tancerzy i choreografów współczesnych, zajmujących się tańcem tradycyjnym, a także wiele projektów skierowanych do środowiska street dance - podkreślała Karolina Garbacik, członkini zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca i kurator programu.

Program "Przestrzenie sztuki" wychodzi poza Białystok. Realizowane będą projekty w Łomży i Bielsku Podlaskim. Została nawiązana także współpraca z innymi operatorami, mianowicie z Łodzią i Lublinem. Tam będzie realizowany wspólnie projekt "Laboratoria choreograficzne", skierowane do choreografów dojrzałych.

W ramach projektu odbędzie się aż 6 premier spektakli krótko i długometrażowych.

- Odbędzie się premiera spektaklu "Trzech Budrysów" Adama Mickiewicza w interpretacji muzycznej Stanisława Moniuszki. Będzie to projekt ciekawy i nowatorski. Będzie podzielony na trzy akty, w których zobaczymy tancerza w połączeniu z raperem w pierwszym akcie, w kolejnym akcie będzie połączenie tancerza z beatbokserem oraz ze standuperem w trzecim akcie. Będzie nawiązanie do patriotyzmu. Premiera odbędzie się 2 grudnia - mówił Wojciech Blaszko, kurator "Przestrzeni Sztuki Białystok".

Dzięki projektowi będzie możliwość szkolenia tancerzy, którzy są niezrzeszeni z żadną instytucją, a którzy potrzebują przestrzeni, by doskonalić swoje umiejętności.

Open call, czy nabory do spektakli już się rozpoczęły.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1245 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39