Przez 2 lata leczono tu pacjentów. Otwarto odnowioną halę sportową UMB

2023.06.01 17:41
W czwartek (1.06) oficjalnie otwarto odnowioną halę sportową Uniwersytetu w Białymstoku. Przez 2 lata działał w niej szpital tymczasowy, a później punkt szczepień. Teraz przywrócono mu jego dawną funkcję.
Przez 2 lata leczono tu pacjentów. Otwarto odnowioną halę sportową UMB
Fot: Medyk Białostocki

Zimą 2020 r. podjęto decyzję o przekształceniu Hali Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku na tymczasowy szpital dla pacjentów z COVID-19. Aby umożliwić to, sprzęt sportowy został usunięty z pomieszczeń. W hali zostało przygotowanych 80 boksów dla pacjentów, zainstalowano wszelkie niezbędne urządzenia szpitalne i rozpoczęto przyjmowanie pacjentów, szczególnie podczas kolejnych fal pandemii. Przez okres dwóch lat łącznie 450 osób zostało leczonych w tym miejscu. Później hala została ponownie wykorzystana jako miejsce masowych szczepień, pomagając w rozprowadzaniu szczepionek przeciwko COVID-19.

Gdy pandemia zaczęła wykazywać oznaki wyhamowania, podjęto ważną decyzję o przeprowadzeniu kompleksowego remontu hali. Dzięki środkom finansowym przekazanym przez wojewodę podlaskiego, wnętrze budynku zostało całkowicie odnowione, a prace obejmowały szeroki zakres działań. W pierwszej kolejności, zdemontowano całą infrastrukturę medyczną, która została wprowadzona w czasie funkcjonowania tymczasowego szpitala covidowego. Następnie, przeprowadzono wymianę wszystkich istotnych instalacji, takich jak elektryczne, wentylacyjne i sanitarne, aby zapewnić optymalne warunki dla przyszłych użytkowników hali.

Duży nacisk położono również na odnowienie parkietu sportowego, który jest niezwykle istotny dla studentów i ich aktywności fizycznej. Z kolei remont elewacji i termomodernizacja zostały podjęte przez uczelnię, która wzięła na siebie odpowiedzialność za tę część prac. Elewacja została odnowiona, nadając budynkowi nowoczesny wygląd i jednocześnie poprawiając izolację termiczną, co wpływa na efektywność energetyczną hali. Dodatkowo, zamontowano 74 panele fotowoltaiczne, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji elektryczności, co stanowi ekologiczne i oszczędne rozwiązanie. W trakcie remontu, dokonano również wymiany całej instalacji centralnego ogrzewania, co przyczyniło się do poprawy komfortu termicznego wewnątrz budynku oraz ograniczenia zużycia energii.

Całkowity koszt przeprowadzonych prac remontowych wyniósł ponad 7 mln zł. Po zakończeniu prac renowacyjnych, hala została oddana do użytku studentom. Dziś stanowi ona miejsce, gdzie studenci mogą uprawiać sport, korzystać z różnych udogodnień sportowych i spotykać się w celach rekreacyjnych. W środę (31.05) wieczorem odbyły się tu zawody siłaczy, w czwartek (1.06) mistrzostwa w "cztery ognie".

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1493 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39