Przy V LO powstaje hala sportowa za niemal 11 mln zł. Wmurowano w nią akt erekcyjny

2022.12.09 14:04
W piątek (9.12) prezydent Białegostoku i dyrektor V LO podpisali akt erekcyjny, który został wmurowany w powstającą salę gimnastyczną. Ma ona zostać oddana do użytku już pod koniec października 2023 r.
Przy V LO powstaje hala sportowa za niemal 11 mln zł. Wmurowano w nią akt erekcyjny
Fot: Malwina Witkowska

Budowa już ruszyła

W październiku ruszyły prace nad nową halą sportową przy V Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku.

- Mamy nareszcie rozpoczętą budowę naszej hali sportowej. Myślę, że w następnym roku, być może, będziemy obchodzili 75-lecie istnienia szkoły w nowym budynku hali sportowej - wyraził nadzieję dyrektor V LO Antoni Ćwikliński.

Przed rozpoczęciem prac, trzeba było wyburzyć starą, malutką salę gimnastyczną.

- Dotychczasowa sala była za mała i nie było jak grać w koszykówkę czy siatkówkę. Ogólnie słabo było. Teraz będzie nowa i mam nadzieję, że będzie o wiele lepsza niż poprzednia. Będzie dużo większa i będzie więcej miejsca - powiedziała uczennica klasy drugiej Gabriela Czemiel.

Nowa sala ma być wielofunkcyjna, przystosowana do uprawiania na niej różnych dyscyplin sportowych. W budynku powstanie także zaplecze i toalety, a obok miejsca parkingowe.

- Ci wszyscy, którzy są w czwartej klasie mogą żałować, bo rzeczywiście nie będą mogli ćwiczyć na tej nowej sali, ale wszyscy pozostali już tak - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Prezydent wspomniał, że uczniowie mają fajnych ambasadorów, którymi są absolwenci szkoły. Wśród nich jest m.in. aktor Paweł Małaszyński.

- Rozmawiał ze mną na ten temat i leży mu na sercu V LO. Czyli tak naprawdę czas nauki w liceum jest czasem, który się najbardziej zapamiętuje. Przyjaźnie, które się tutaj zawiązują też są często bardzo trwałe - stwierdził włodarz miasta. - Życzę wam, abyście zawsze nosili w sercu zawsze swoje liceum i pedagogów - zwrócił się do młodzieży.

Akt erekcyjny został podpisany i wmurowany

W treści aktu erekcyjnego zawarto, że podczas jego spisywania prezydentem Białegostoku był Tadeusz Truskolaski, a dyrektorem V LO Antoni Ćwikliński. Wpisano także, że obiekt powstał z inicjatywy prezydenta miasta, ale został również zaopiniowany Radę Miejską pod przewodnictwem Łukasza Prokoryma. Wskazano także: projektanta - Grzegorza Pękałę; wykonawcę - Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego Hydros - Tadeusz i Adam Kulesza i inspektora nadzoru - Piotra Wiszowatego.

Podpisany przez prezydenta i dyrektora akt erekcyjny został zamieszczony w specjalnej kapsule wraz z najnowszym wydaniem biuletynu informacyjnego Bialystok.pl. Następnie wmurowano uprzednio poświęcony kamień węgielny.

- Może za 100 lat ktoś znajdzie te dokumenty i będzie się chwalił, że coś takiego miało miejsce 9 grudnia 2022 roku. Jest to dla nas dzień historyczny, bo akt erekcyjny jest zawsze dniem symbolicznym - zaznaczył prezydent miasta.

Budowa hali ma potrwać rok, uroczyste otwarcie planuje się na przełomie października i listopada. Inwestycja pochłonie 10,8 mln zł.

Aktualnie prace na budowie postępują z dnia na dzień.

- W tym momencie wyszliśmy praktycznie z prac ziemnych. Jutro planujemy kolejne prace związane z zalewaniem betonu, następnie będziemy zasypywać wszystko, przygotowywać kolejne etapy do realizacji - poinformował nas operator budowy Łukasz Ziółkowski z firmy Hydros. - Zakończenie prac planowo ma nastąpić w październiku, ale jesteśmy elastyczni, więc wszystko może się zdarzyć. Zobaczymy jak to wyjdzie w rzeczywistości - dodał.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1538 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39