Przybędzie lasów. Rozpoczęło się wiosenne sadzenie drzew

2024.04.13 11:49
Jak co roku, początek wiosny to czas intensywnej pracy leśników. Właśnie wtedy w lasach rozpoczyna się jeden z najważniejszych etapów prac leśnych - sadzenie nowego pokolenia drzew.
Przybędzie lasów. Rozpoczęło się wiosenne sadzenie drzew
Fot: RDLP w Białymstoku/Anna Jakimiuk
Szkółka leśna w Nadleśnictwie Żednia

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku rozpoczęła się wielka, wiosenna akcja sadzenia drzew.

Wiele zależy od "szkółek leśnych"

Produkcją materiału sadzeniowego na potrzeby odnowień, zajmują się „szkółki leśne", które hodują sadzonki z nasion dobrej jakości i odpowiedniego pochodzenia. W tym roku w 27 szkółkach leśnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wyhodowano blisko 50 mln sadzonek. Z tej liczby ok. 30 mln drzewek będzie posadzonych na powierzchni ponad 4 tysięcy hektarów.

Małe drzewka sadzone są na powierzchniach, gdzie w ubiegłych latach prowadzone było pozyskanie drewna. Sadzenie wykonywane jest najczęściej w drugim roku po wycięciu drzewostanu, nie później jednak niż 5 lat po wycięciu.

Proces sadzenia

Wykonywanie czynności sadzenia odbywa się w tzw. „parach" czyli przez dwie osoby, jedna z nich zajmuje się przygotowywaniem otworu a druga umieszczaniem sadzonki i przydeptaniem gleby wokół niej. Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować podczas sadzenia jest wykonanie otworu w glebie o odpowiedniej głębokości, tak by zmieścił się cały korzeń i udeptanie sadzonki tak, aby nie powstał kopczyk, który powoduje odpływ wód opadowych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdej rośliny.

Jakie gatunki zostaną zasadzone?

Sadzenie drzewek trzeba przeprowadzić sprawnie, kompetentnie i fachowo. Najczęściej robią to wyspecjalizowani w sadzeniu drzewek pracownicy zakładów usług leśnych. W pierwszej kolejności posadzone zostaną gatunki szybko rozwijające się, takie jak modrzew, brzoza i olsza. Następnie sadzone będą inne drzewa zgodnie z ustalonymi składami gatunkowymi upraw leśnych. Wczesne sadzenie umożliwia roślinom wykorzystanie nagromadzonej w glebie wody po mijającym okresie zimowym.

W 2024 roku największe powierzchnie leśne zostaną odnowione w Nadleśnictwach: Nurzec, Żednia, Drygały – średnio ponad 200 ha.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1039 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39