Przygotowanie do testu na koronawirusa. Czego nie można robić?

2020.10.26 09:46
Pobranie wymazu pod kątem COVID-19 wymaga przygotowania. M.in. trzeba być na czczo. Nie wolno też wydmuchiwać nosa. Co jeszcze ma znaczenie dla wiarygodności testu? Sprawdźmy!
Przygotowanie do testu na koronawirusa. Czego nie można robić?
Fot: pixabay.com

Osoby, które zamierzają wykonać test i sprawdzić, czy są zarażone koronawirusem, powinny pamiętać o kilku regułach. Dzięki ich przestrzeganiu, badanie będzie wiarygodne. Zasady opracowało Ministerstwo Zdrowia.

Na co najmniej trzy godziny przed pobraniem wymazu, należy być na czczo. Nie można też myć zębów ani używać płynu do płukania jamy ustnej. W odstawkę powinny pójść także gumy do żucia, tabletki do ssania na gardło oraz syropy przeciwkaszlowe (nawet te ziołowe). Nie wolno również stosować maści, kropli ani aerozolu do nosa. Także z inhalacjami i przepłukiwaniem zatok należy się wstrzymać. Natomiast przed samym pobraniem nie powinno się wydmuchiwać nosa, a jeżeli ktoś nosi ruchomą protezę, to należy ją wyjąć.

Wymaz na COVID-19, podobnie jak badania krwi, powinien być pobierany w pierwszej połowie dnia.

Osoby, które chcą wykonać badanie pod kątem koronawirusa, powinny mieć przy sobie dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. I co ważne, jeśli to możliwe, wybierając się do punktu pobrań, należy unikać korzystania z komunikacji publicznej.

Zobacz też: Już są. Nowe punkty pobrań pod kątem COVID-19

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1227 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39