Przygotuj się do matury. Wykładowcy UwB pomagają rozwiązywać zadania

2021.04.21 08:49
Matura już niedługo, więc czas na podsumowanie wiedzy i ewentualne doszlifowanie wiadomości z wybranych przedmiotów. Pomogą w tym wykładowcy z Uniwersytetu w Białymstoku, którzy przygotowali "Maturalne Niezapominajki".
Przygotuj się do matury. Wykładowcy UwB pomagają rozwiązywać zadania
Fot: pixabay.com

Filmowe poradniki

Filmowe spotkania z egzaminatorami, wspólne rozwiązywanie zadań, porady i wskazówki. Uniwersytet w Białymstoku uruchomił dla tegorocznych absolwentów szkół średnich "Maturalne Niezapominajki".

Dostępne są już filmowe poradniki związane z matematyką, historią, chemią i biologią. Wkrótce – kolejne przedmioty i tematy. Akcja została uruchomiona w ramach Wirtualnych Dni Otwartych.

- Matura to jeden z najważniejszych egzaminów na progu dorosłości i przepustka na wymarzone studia. Trzeba się do niej dobrze przygotować. Postanowiliśmy pomóc uczniom w tych przygotowaniach. W ramach akcji: Maturalne Niezapominajki proponujemy m.in. filmowe spotkania z naszymi naukowcami i zaprzyjaźnionymi nauczycielami, którzy są egzaminatorami maturalnymi – mówi Agnieszka Grajewska, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji.

Zadania i odpowiedzi m.in. z historii, biologii, chemii

I tak np. osoby, które zdają maturę z historii, dowiedzą się, jakich zadań można się spodziewać w części testowej (podane są konkretne przykłady), gdzie najczęściej pojawiają się błędy i jak ich unikać. Organizatorzy przygotowali także poradnik dotyczący wypracowania na jeden z pięciu tematów do wyboru.

Klucz do matury z biologii przedstawi dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB. Przypomina uczniom m.in. dlaczego niedopuszczalne są skróty myślowe i kiedy zdarzają się odpowiedzi nie na temat. Są też też zadania i odpowiedzi dotyczące m.in. rybosomów, kwasu foliowego, jonów amonowych.

Rozwiązywanie zadań maturalnych z chemii to z kolei propozycja naukowców i studentów z Wydziału Chemii UwB. Dostępne są takie tematy jak: bromowanie węglowodorów, hydraty i obliczanie pH kwasu solnego. Uczelnia przygotowuje także kolejne zagadnienia.

- Uniwersytet nie zapomina też o psychologicznej stronie egzaminu dojrzałości. W najbliższych dniach na stronie uczelni dostępna będzie rozmowa z dr. Marcinem Kolembą - psychologiem z Wydziału Nauk o Edukacji. Nasz naukowiec podpowie uczniom, jak przygotować się do egzaminu w czasach nauki zdalnej, jak radzić sobie ze stresem i dlaczego trzeba odpoczywać.

Maturalne Niezapominajki będą dostępne nie tylko w czasie majowego maratonu egzaminacyjnego, ale także w kolejnych miesiącach – z myślą o tych, którzy do matury z różnych powodów przystąpią później.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

884 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39