Przyjdź, zmień los drugiego człowieka. Maraton Pisania Listów Amnesty International

2016.12.05 16:50
Już niedługo rusza coroczny Maraton Pisania Listów Amnesty International. To szansa, żeby poprawić los osób, których prawa nie są respektowane.
Przyjdź, zmień los drugiego człowieka. Maraton Pisania Listów Amnesty International
Fot: materiały organizatora

Od wtorku do czwartku (6-8.12) w godz. 8.00-16.00 w foyer przed aulą na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. To impreza cykliczna, która ma miejsce co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przypadającego 10 grudnia.

Wydarzenie kolejny już raz poprowadzi Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Europejskiego. W akcję zaangażowały się również dwa inne wydziały Uniwersytetu w Białymstoku: Pedagogiki i Psychologii oraz Historyczno-Socjologiczny. Organizatorzy zachęcają do napisania listu w obronie osób, których prawa zostały złamane. Jak podkreślają, wystarczy kartka i długopis, aby pomóc człowiekowi na drugim końcu świata.

Listy będą pisane w obronie: Shawkana z Egiptu, który został uwięziony za wykonywanie swojej pracy, Zeynab Jalian z Iranu, której odebrano wolność, a teraz zabiera się jej wzrok oraz Johana Teterissa z Indonezji - to nauczyciel torturowany i uwięziony za pokazanie flagi.

Tak o swojej misji pisze Amnesty International:
"Chcemy świata wolnego od dyskryminacji, gdzie podczas konfliktów zbrojnych ludzie są pod ochroną, a winni naruszeń praw człowieka są osądzeni. W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane. Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddajemy oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania.".

W Polsce takie listy pisane są w setkach miejsc. Im więcej zostanie napisane, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego człowieka. Amnesty International informuje, że już w trakcie trwania corocznego Maratonu widoczne są jego rezultaty, a poza tym listy są dużym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich.

Poznaj szczegóły: Maraton Pisania Listów Amnesty International

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1182 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39