Przyjechali m.in. z Algierii, Boliwi, Gujany, czy Hiszpanii. Co robią w naszym mieście?

2024.04.23 13:58
W poniedziałek (22 kwietnia) na największej na Politechnice Białostockiej ruszyła wiosenna edycja International Staff Week. Z tej okazji na uczelnię przybyli rektorzy, nauczyciele akademiccy i pracownicy biur współpracy międzynarodowej z całego świata.
Przyjechali m.in. z Algierii, Boliwi, Gujany, czy Hiszpanii. Co robią w naszym mieście?
Fot: PB

Z okazji 12. edycja cyklicznego wydarzenia, jakim jest International Staff Week, który ma na celu zacieśnienie już istniejących oraz zbudowanie nowych relacji międzynarodowych na Politechnikę Białostocką przyjechali naukowcy (i nie tylko) z całego świata. Na uczelni goszczą rektorzy, nauczyciele akademiccy i pracownicy biur współpracy międzynarodowej z uczelni z Algierii, Boliwii, Bośni i Hercegowiny, Gujany, Hiszpanii, Indonezji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Nigerii, Rumuni, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu. Przez tydzień będą zapoznawać się ze specyfiką PB oraz naszego miasta.

– Przyjechało do nas 23 gości, reprezentujących uczelnie z 15 krajów, w tym tak egzotycznych jak Gujana, Boliwia, Indonezja, Nigeria, czy Uzbekistan. Zaplanowaliśmy dla nich wydarzenia na cały tydzień. Rozpoczynamy od spotkania z władzami Politechniki Białostockiej. Później mamy spotkanie z Prezydentem Białegostoku oraz zwiedzanie najciekawszych zabytków naszego miasta. Na kolejne dni przewidzieliśmy spotkania projektowe, warsztaty, prezentacje projektów realizowanych przez zagraniczne uczelnie partnerskie, ale także projektów prowadzonych przez naszą uczelnię. Większość uczestników tegorocznego International Staff Week to przedstawiciele kadry akademickiej, wykorzystujemy to i zapraszamy naszych studentów i pracowników na całą serię wykładów, które zaprezentują nasi goście. International Staff Week to wydarzenie promujące nie tylko naszą uczelnię, ale też i region. Zaproponowaliśmy więc naszym gościom zwiedzanie Muzeum Ikon oraz Monastyru w Supraślu. Całość zakończymy w piątek. – wylicza mgr Magdalena Kadłubowska z Działu Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowych Politechniki Białostockiej.

Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany międzynarodowych doświadczeń

International Staff Week jest doskonałą okazją, by przedstawiciele różnych uczelni mogli wymieniać się doświadczeniami i wiedzą. W trakcie wspólnych spotkań z pewnością pojawi się też wiele nowych pomysłów na współpracę w przyszłości.

– International Staff Week służy przede wszystkim podtrzymywaniu kontaktów z uczelniami partnerskimi. Tworzymy tu cenną przestrzeń kontaktów interpersonalnych, które w przyszłości przekładają się na wspólne projekty międzyuczelniane, międzynarodowe. W czasie International Staff Week uzgadniane są zakresy tematyczne w zakresie dydaktyki, rozwoju nauki, czy wymiany akademickiej, do której włączamy mobilności realizowane przez wykładowców oraz studentów. Korzyści z organizowania tego typu wydarzeń jest bardzo wiele i to po obu stronach – podkreśla Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB.

W poniedziałkowej uroczystości oficjalnego otwarcia XII International Staff Week w Politechnice Białostockiej uczestniczyły m.in. dr Zofia Sawicka zastępca dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Beata Skibińska z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Nie jest to przypadek, bowiem te instytucje mają ogromny wpływ, jeśli chodzi o podejmowanie działań, mających na celu umiędzynarodowienie PB. 

XII International Staff Week na Politechnice Białostockiej jest organizowany w dniach 22-26 kwietnia 2024 r. przez Dział Mobilności i Obsługi Umów Międzynarodowej PB.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl
971 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39