Przyszła mama w podróży. O czym powinna pamiętać?

2017.09.27 08:01
Kobiety w ciąży coraz częściej nie rezygnują z aktywności, uprawiają sporty i podróżują. Przyszłe mamy powinny jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią im bezpieczeństwo.
Przyszła mama w podróży. O czym powinna pamiętać?
Fot: pixabay.com

Żyjemy w czasach, kiedy panie będące w ciąży, stawiają na aktywność fizyczną czy turystyczną. I słusznie, muszą one jednak mieć na uwadze pewne kwestie, których przestrzeganie jest niezwykle ważne dla ich bezpieczeństwa.

Przede wszystkim, chcąc podróżować w ciąży warto pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i to lekarz prowadzący powinien zdecydować czy możemy swobodnie np. latać samolotem. Najbezpieczniejsze jest przemieszczanie się właśnie tym sposobem do 36. tygodnia ciąży i 32. tygodnia ciąży mnogiej – drugi trymestr jest najlepszym czasem na wojaże, wtedy ciąża jest najmniej zagrożona.

Poza tym – w czasie podróży - niezbędne jest częste wstawanie, rozciąganie mięśni, poruszanie nogami czy krótki spacer po korytarzu. Wszystko to pomoże zachować prawidłowe krążenie krwi.

Koniecznie trzeba też pamiętać o zapinaniu pasów. Muszą być one jednak przełożone poniżej brzucha.

Warto też unikać miejsc położonych w gorącym i wilgotnym klimacie, a także tych znajdujących się wysoko nad poziomem morza – takie destynacje mogą powodować złe samopoczucie przyszłej mamy. Kraje rozwijające się oraz te, gdzie niezbędne są odpowiednie szczepienia warto odwiedzić już po ciąży. Łatwo można bowiem nabawić się niebezpiecznych chorób, na które nie ma remedium. Poza tym niektóre szczepionki nie mogą być podawane kobietom przy nadziei.

Ponadto dobrze jest zachować rozsądek w kwestii żywności. W pewnych rejonach nie powinno się jeść surowych potraw czy spożywać nieprzegotowanej wody. Bezwzględnie należy też unikać jedzenia sprzedawanego przez handlarzy ulicznych.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1628 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39