"Przyszłość rolnictwa to przyszłość Podlasia". Gabinet Cieni obradował w Ciechanowcu

2018.08.23 09:16
W Ciechanowcu doszło do posiedzenia Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej, który w tym miejscu spotkał się, żeby rozmawiać o stanie polskiego rolnictwa i polskiej wsi.
"Przyszłość rolnictwa to przyszłość Podlasia". Gabinet Cieni obradował w Ciechanowcu
Fot: Robert Tyszkiewicz FB
Posiedzenie Gabinetu Cieni Platformy Obywatleskiej w Ciechanowcu

Gabinet Cieni to alternatywny rząd stworzony przez Platformę Obywatelską, głównie w celu monitorowania działań faktycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości i wypracowywania alternatywnych rozwiązań różnych kwestii.

Spotkanie w sercu polskiego rolnictwa


We środę (22.08) posiedzenie Gabinetu Cieni odbyło się w Ciechanowcu w Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka, a głównym tematem była trudna sytuacja w polskim rolnictwie.

- To nie jest przypadek, że spotykamy się w Ciechanowcu, na Podlasiu, żeby rozmawiać o kryzysowej sytuacji w rolnictwie. Podlasie to serce polskiego rolnictwa, a ten region jest centrum polskiego mleczarstwa. Przyszłość całego Podlasia jest zależna od przyszłości rolnictwa - mówi poseł Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskiej Platformy.

Oczywiście na posiedzeniu nie mogło zabraknąć najważniejszych postaci Platformy z Grzegorzem Schetyną i Ewą Kopacz na czele. Prócz członków gabinetu w posiedzeniu brali także udział podlascy samorządowcy - wicemarszałek województwa Maciej Żywno czy wicestarosta powiatu białostockiego Jolanta Den.

- Wiele złego się dzieje się, jeśli chodzi o polską wieś. Problemy, które nie są rozwiązywane przez administrację rządową przez polski rząd, przez ministerstwo rolnictwa. Mamy bardzo trudne doświadczenia z ministrem Jurgielem, którego już nie ma, ale zmiana nie jest dobra. Jest zła i przegadana. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj nie tylko w swoim gronie, ale także w gronie samorządowców, żeby lepiej poznać te problemy - mówił w Ciechanowcu Grzegorz Schetyna.

Wieś priorytetem

Główne poruszone zagadnienia to te najbardziej aktualne - oczywiście klęska suszy, ASF czy najbliższa perspektywa unijna, na którą wynegocjowano mniejsze niż do tej pory środki, które mają trafić na polską wieś.

- W kontekście tych wszystkich trudnych spraw Platforma Obywatelska przygotowuje projekt funduszu klęskowego dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Ma to być fundusz celowy rozdzielony na poszczególne regiony w ramach kopert regionalnych. Pieniądze będą do dyspozycji w samorządach po to, żeby rolnicy mogli uzyskać pomoc jak najszybciej bez zbędnej mitręgi urzędniczej - mówił Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa w Gabinecie Cieni.

Działacze Platformy zapowiedzieli, że w rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej zamierzają położyć duży nacisk na kwestię rolnictwa, ale chcą poruszyć te tematy także podczas najbliższych zgromadzeń sejmu.

- Traktujemy to dzisiejsze spotkanie jako zobowiązanie do pokazania tego na najbliższym posiedzeniu sejmu, ale także do rozmowy o problemach polskiej wsi podczas kampanii wyborczej - zapowiadał Grzegorz Schetyna.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1071 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39