Przyznano dofinansowania na ekologię i ochronę pszczół. Jakie projekty będą zrealizowane?

2022.06.09 13:55
W czwartek (9.06) przyznano dofinansowania na na realizację zadań w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziecictwa przyrodniczego.
Przyznano dofinansowania na ekologię i ochronę pszczół. Jakie projekty będą zrealizowane?
Fot: wrotapodlasia/YouTube

W czwartek w ogrodach Opery i Filharmonii Podlaskiej podpisano umowy na zadania w zakresie ekologii i ochrony zwierząt, ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz na działania wspierające rozwój pszczelarstwa i dostępność produktów pszczelich.

- Jako samorząd województwa podlaskiego już od jakiegoś czasu wspieramy szeroko pojętą bioróżnorodność i pszczelarstwo. Jest to kolejne działanie, poza działaniami kierowanymi do szkół, kierowane bezpośrednio do organizacji pozarządowych, które ma wspierać rozwój pszczelarstwa przez warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty kulinarne odnośnie tego jak korzystać z miodu w kuchni, ale też takie, które będą kierowane do osób wykluczonych społecznie. Takie działanie przeprowadzi Stowarzyszenie "Ku Dobrej Nadziei” zasadzając krzewy miododajne na swojej działce w Kościukach - mówi wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Wicemarszałek przypomniał, że pszczoła miododajna pozwala zachować równowagę między środowiskiem przyrodniczym a tym, w które ingerujemy. Zachęcał też do brania udziału w kolejnych konkursach, które będą organizowane przez samorząd województwa podlaskiego.

Wśród dofinansowanych projektów znalazła się m.in. kampania edukacyjna "Rola pszczoły miodnej" (otrzymała 6,7 tys. zł) realizowana przez fundację The Adventure Starrts Here Foundation, której ambasadorką jest Nela Mała Reporterka.

- Jestem zaszczycona, że moja fundacja dostała wsparcie na realizację kampanii społecznej wspierającej pszczołę miodną. Nasze działania mają za zadanie zaproszenie do wspólnej debaty naukowców, rodziców i dzieci. Na konferencji poświęconej pszczole miodnej będziemy mogli złączyć te dwa światy i wspólnie myśleć oraz działać w celu jej ochrony - powiedziała Nela.

Stowarzyszenie Pszczelarzy Sejn i Puńska dostało prawie 10 tys. zł na wspomaganie rodzin pszczelich w zakresie rozwoju, odżywiania i zwiększania dostępu do bioróżnorodnego pokarmu. W tym celu planowana jest akcja sadzenia drzew i krzewów miododajnych. Ponad 7,5 tys.zł dostało Stowarzyszenie "Ku Dobrej Nadziei” na projekt pt. "Osoby bezdomne na ratunek pszczołom”. Za 10 tys. zostaną przeprowadzone warsztaty wielopokoleniowe "Co wiemy o pszczołach” zorganizowane przez Fundację na Rzecz Wyrównywania Szans Edukacyjnych Dzieci oraz Integracji Społecznej Futurum. 4,2 tys. trafiło do Fundacji Majuskuła na projekt "W świecie pszczół" i 6,5 tys. do Koła Gospodyń Wiejskich "Szeroka Struga" w Łapach Pluśniakach na "Pszczeli raj". W sumie na wszystkie inicjatywy przyznano 45 tys. zł.

Dofinansowania zostały też przyznane w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań wspomagających rozwój gospodarczy. W tym przypadku przyznano łącznie ponad 31 tys. zł. Prawie 10 tys. trafiło do Stowarzyszenie Pszczelarzy Sejn i Puńska na wprowadzenie innowacyjnej gospodarki pasiecznej "Rotacyjna hodowla Pszczół”, technologii pszczelarstwa ograniczającej użycie akarcydów. 5 tys. zł przyznano Stowarzyszeniu Kulturalnemu Kostroma na "Zwiększenie dostępności produktów lokalnych”. Dzięki dofinansowaniu (ponad 8 tys. zł) Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrzyniówce "Barwianki” przeprowadzi warsztaty miodowe. Podobne działanie podejmie Fundacja Jedzenie ma moc, która zorganizuje warsztaty kulinarne "Cud miód", na co dostała 3,5 tys. zł, Dzięki prawie 5 tys. zł dotacji na dachu nowego budynku Bielskiego Domu Kultury zostanie doposażona pasieka pszczela.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1888 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39