Ptasia grypa dotarła na Podlasie

2017.02.22 11:15, Aktualizacja: 2017.02.22 14:54
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o pierwszym ognisku ptasiej grypy w Podlaskiem. Odnotowano je w gospodarstwie położonym w gminie Krypno (powiat moniecki). Wirus nie jest groźny dla ludzi.
Ptasia grypa dotarła na Podlasie
Fot: pixabay.com

Ptasia grypa dotarła do naszego województwa. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o pierwszym ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, które stwierdzono w jednym z gospodarstw położonym w gminie Krypno w powiecie monieckim. Właściciel fermy ma łącznie ponad 80 tys. sztuk drobiu (indyków, kur).

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie niezbędne procedury. Przypominają też o przestrzeganiu zasad bioasekuracji. Dotyczą one m.in. zabezpieczania paszy tak, żeby nie mogły dostać się do niej dzikie zwierzęta. Nie wolno także karmić drobiu na zewnątrz budynków. Konieczne jest też korzystanie z mat dezynfekcyjnych przy wejściach i wyjściach z budynków, w których znajduje się drób.

Ponadto zorganizowano spotkanie w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Uczestniczyła w nim także straż pożarna, która będzie pomagała służbom sanitarnym w związku z zaistniałym zjawiskiem.

Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla ludzi. Główny przyczyną rozprzestrzeniania się choroby są zarażone dzikie ptaki.

Ogólnie dotychczas w całym kraju wykryto 55 ognisk ptasiej grypy. Ostatnie z nich dotyczyły m.in. Mazowsza oraz woj. warmińsko-mazurskiego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

944 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39