Radni PiS: prezydent powinien zwrócić pieniądze. Truskolaski: podwójna moralność

2018.04.17 15:35
Radni PiS chcą, aby Tadeusz Truskolaski zwrócił do kasy miasta pieniądze, które poszły na prawników reprezentujących prezydenta w sporze przed Sądem Administracyjnym o nieprzyznanie mu absolutorium w 2015 r.
Radni PiS: prezydent powinien zwrócić pieniądze. Truskolaski: podwójna moralność
Fot: MN

Błędna skarga

We wrześniu zeszłego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę prezydenta Białegostoku, na decyzję rady miasta o nieprzyznaniu mu absolutorium za 2015 rok. WSA odrzuciło jednak ją ze względów formalnych, podnosząc że prezydent jako organ nie ma podstaw do jej złożenia i musi to zrobić, jako osoba prywatna.

Po otrzymaniu uzasadnienia, Tadeusz Truskolaski postanowił jednak skorzystać z możliwości odwołania się od wyroku i skierował sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, znów jako organ. Jednak i tym razem, podczas posiedzenia w styczniu, sąd uznał skargę za bezzasadną i pozbawioną podstaw.

Radni PiS uważają, że składanie tych skarg było marnotrawieniem przez prezydenta publicznych pieniędzy, ponieważ miasto zatrudniło do tej sprawy kancelarię prawną, a radę miasta reprezentował Henryk Dębowski, szef klub radnych PiS.

- Ja jako pełnomocnik rady miasta nie pobierałem w tej kwestii żadnych środków. Pan prezydent jako organ wykonawczy podpisał umowę z zewnętrzną kancelarią prawną. To kosztowało nas jako mieszkańców powyżej 10 tys. zł. Należy zauważyć, że zgodnie z postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego prezydent jako organ wykonawczy nie miał w tym zakresie legitymacji skargowej, ani interesu prawnego. Przypominaliśmy już wcześniej, żeby taka skarga nie była składana przez organ wykonawczy – wyłuszczył Henryk Dębowski.

Próbują przykryć skok na kasę

Zdaniem radnych, w takim wypadku prezydent powinien oddać z własnej kieszeni, pieniądze które poszły z budżetu miasta na prawników. Tadeusz Truskolaski, nie widzi jednak do tego podstaw, ponieważ skargi były składane w imieniu organu, a nie prywatnej osoby.

- Wystąpiła tu podwójna moralność PiS-u, o której jakiś czas temu mówił sam Henryk Dębowski. Domagają się jednak zwrotu tego, co zostało wydatkowane w imieniu prezydenta, a nie Tadeusza Truskolaskiego. Natomiast mecenas Marcin Sutkowski, który reprezentował radę miasta w sporze o moją pensję ubiega się o wypłacenie mu wynagrodzenia z kasy miasta, mimo że zastrzegano, że będzie robił to pro publico bono. Działanie radnych, to jest kolejna próba przykrycia tego, że PiS zrobił skok na kasę w postaci wysokich premii dla ministrów czy apanaży w spółkach – odpowiada na zarzuty Tadeusz Truskolaski.

Jeśli chodzi o proces ws. pensji, to po wyroku drugiej instancji, w której racja została przyznana radnym PiS, Tadeusz Truskolaski złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Na razie nie jest jeszcze znana data rozpatrzenia wniosku przez SN. Prezydent jednak podkreśla, że w tym sporze, występuję jako osoba prywatna i opłaca swojego reprezentanta z własnych pieniędzy.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1295 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39