Radni Sejmiku wzywają Morawieckiego, aby nie wetował budżetu UE

2020.12.07 15:10
Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego z klubu PSL stworzyli projekt uchwały skierowanej do premiera w sprawie weta budżetu europejskiego. Jak mówią, weto może zablokować dalszy rozwój województwa podlaskiego.
Radni Sejmiku wzywają Morawieckiego, aby nie wetował budżetu UE
Fot: Malwina Witkowska
Radni Sejmiku z klubu PSL oraz poseł Stefan Krajewski

"Weto albo śmierć"

W poniedziałek (7.12) radni Sejmiku Województwa Podlaskiego z PSL wraz z posłem na Sejm RP Stefanem Krajewskim wypowiedzieli się na temat weta budżetu Unii Europejskiej oraz w jaki sposób będzie ono skutkowało na rozwój województwa podlaskiego.

- Niektórzy politycy dzisiaj mówią: "weto albo śmierć". My, jako wieloletni samorządowcy uważamy, że właśnie weto to śmierć, bo nie będzie można realizować wielu programów, wielu działań, które zmieniły i zmieniają województwo podlaskie. Warto zerknąć na zdjęcia, filmy sprzed 2004 r. i zobaczymy ile przez te lata się zmieniło - powiedział poseł Stefan Krajewski z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Radni podczas dzisiejszej sesji chcą zgłosić do porządku obrad projekt uchwały dotyczący wezwania prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Rządu RP do przyjęcia wieloletnich ram finansowych.

- Jako samorządowcy mamy świadomość, jak olbrzymie znaczenie ma on dla rozwoju naszego kraju zarówno dla rozwoju osobistego mieszkańców, jak i rozbudowy naszej infrastruktury - stwierdził Cezary Cieślukowski, radny sejmiku województwa podlaskiego z klubu PSL.

Uchwała do premiera

W tym tygodniu odbędzie się spotkanie Rady Europejskiej na temat budżetu unijnego na lata 2021-2027.

"Sejmik uznaje, że wynegocjowanie kwoty w wieloletnim budżecie UE oraz Fundusz Odbudowy są w obecnej sytuacji szansą dla rozwoju Polski i odbudowy gospodarki, która poniosła ogromne straty spowodowane pandemią" - czytamy w Uchwale Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie wezwania Prezesa Rady Ministrów do przyjęcia Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027.

W lipcu Rada Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu.

"Zapowiedź weta przez Premiera Mateusza Morawieckiego może zablokować powstanie Funduszu Odnowy, który jest oczekiwany zarówno przez państwa członkowskie, przedsiębiorców, rolników, samorządy oraz sektor ochrony zdrowia" - czytamy w Uchwale.

Radni z Sejmiku chcą, aby premier nie wetował a poparł budżet Unii Europejskiej.

- Naszym wspólnym celem jest, aby te negocjacje Polski z UE w sprawie wsparcia wieloletnich ram finansowych zakończyły się sukcesem dla Polski, a nie sukcesem stanowiska partyjnego Prawa i Sprawiedliwości - mówił Cezary Cieślukowski.

Budżet województwa

Podczas sesji radni zajmą się również budżetem dla województwa podlaskiego.

- Sprawą kluczową jest pierwsze czytanie budżetu województwa i przedstawienie wieloletniej prognozy finansowej. Żeby to wszystko skutecznie nabrało kształtu, którego oczekujemy to kluczowa jest decyzja dotycząca poparcia bądź zgłoszenia weta przez rząd oraz premiera RP - mówił Cezary Cieślukowski.

Radni z klubu PSL przygotowali zestaw oczekiwań, które zostaną przedłożone w formie papierowej dla marszałka Artura Kosickiego.

- Jeżeli chodzi o budżet województwa, jest on niższy o 200 mln zł co w praktyce oznacza, że przede wszystkim będą znaczenie wyszczuplone inwestycje. W tym kontekście bardzo ważne pytania chcemy zadać na obradach – zapowiada Cieślukowski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1278 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39