Rajd Polski Kobiet. Pojechały po zdrowie

2011.06.20 00:00
Z Warszawy do Białegostoku przejechał niezwykły rajd samochodowy. Pojechały w nim kobiece załogi. Podstawowy cel imprezy to bowiem zwrócenie uwagi kobiet na dynamicznie rosnące statystyki zachorowań na raka i pilną potrzebę przeprowadzania stosownych okresowych badań.
Rajd Polski Kobiet. Pojechały po zdrowie
Fot: Anna Dycha
Uczestniczki rajdu na Trakcie Choroskim. W środku jedna z twarzy imprezy - Jarosław Kazberuk

To pierwsza taka inicjatywa. Jej pomysłodawczynią jest Krystyna Backiel, prezes Fundacji Teraz Kobiety.
- Chcemy ograniczyć ilość zachorowań na nowotwory piersi i szyjki macicy - mówiła w Pałacu Branickich podczas konferencji podsumowującej Rajd Polski Kobiet. - W taki nietypowy sposób - poprzez organizację rajdu samochodowego - propagujemy profilaktykę.

Zmęczenie i radość
Uczestniczki podczas trzydniowej imprezy (17-19 czerwca) pokonały liczącą ponad 300 km trasę, która przebiegała przez najpiękniejsze miejsca na Podlasiu, m.in. Łomżę, Kiermusy i Tykocin. Metę zaplanowano na Trakcie Choroskim w Białymstoku. Tam odbyło się wręczenie pucharów. Następnie samochody przejechały na dziedziniec Pałacu Branickich.
W rajdzie wzięły udział 23 załogi, w tym gwiazdy, m.in. aktorka Dorota Kamińska czy żeglarka, która opłynęła samotnie Ziemię, Natasza Caban.
Panie były wprawdzie zmęczone, ale nie kryły zadowolenia z uczestnictwa w imprezie.
- Na pewno pojadę w przyszłorocznym rajdzie - deklarowała Caban. - Było fantastycznie. Dziękuję, że was poznałam - zwróciła się do pozostałych kobiet.
Twarzami rajdu byli Martyna Wojciechowska i Jarosław Kazberuk, którzy w 2002 roku ukończyli wyczerpujący rajd Paryż - Dakar.
- Ten rajd to przede wszystkim idea. Ściganie to dodatek do tego pomysłu - przyznał najbardziej znany na Podlasiu kierowca i pilot rajdowy.

Nie zapominajmy o profilaktyce
Rajd przede wszystkim promował profilaktykę i zachęcał panie do wykonywania badań. W związku z tym na całej trasie rajdu stanęły mammobusy, w których kobiety mogły wykonać bezpłatne badania. Udostępnione zostały również ambulansy do poboru krwi. Lekarze onkolodzy wykonywali cytologię.
Jak poinformował Paweł Knapp z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, na badanie cytologiczne zgłosiły się 52 kobiety. - Każda z nich może wygrać walkę z rakiem. To bardzo ważne - stwierdził.
Dużym powodzeniem cieszyła się też mammografia. W Łomży, która bardzo ciepło przywitała uczestniczki rajdu, z badania skorzystały 63 panie. Najgorzej pod tym względem było w Warszawie, gdzie jedynie pojedyncze kobiety wykonały profilaktyczne badania. Lepszą frekwencję miały organizowane wcześniej pikniki.
Krystyna Backiel uważa jednak, że cel rajdu został osiągnięty. Z nowotworami trzeba walczyć dynamicznie. Fundacja Teraz Kobiety zamierza kontynuować inicjatywę.

Portal BiałystokOnline.pl był patronem medialnym Rajdu Polskiego Kobiet.

Obejrzyj fotoreportaż.

andy

1290 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39