Ranking Paszportów Świata - Top 10 Najlepszych Paszportów w 2022

2022.06.27 11:32
Czy wiesz, że w zależności od tego jaki paszport posiadasz, możesz podróżować bez wizy do niektórych krajów? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaką moc ma ich paszport w kontekście swobody podróżowania po świecie. W niektórych przypadkach posiadanie paszportu konkretnego kraju zwalnia z obowiązku ubiegania się o wizę . Jeśli więc planujesz podróż w najbliższym czasie i nie jesteś pewien, czy potrzebujesz wizy, koniecznie sprawdź to jak najszybciej!
Ranking Paszportów Świata - Top 10 Najlepszych Paszportów w 2022

Jeśli nie chcesz fatygować się, aby uzyskać wizę w ambasadzie lub konsulacie, bądź chcesz uzyskać rzetelne informacje bez wychodzenia z domu, rozważ aplikację internetową korzystając ze sprawdzonego serwisu oferującego elektroniczne wizy do wielu destynacji na świecie, jak na przykład Evisa Express. Eksperci wizowi odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania oraz pomogą Ci bezproblemowo uzyskać Twoją wizę na czas i cieszyć się wymarzoną podróżą.

W tym wpisie przybliżymy bliżej zależność między posiadanym paszportem oraz koniecznością uzyskania wizy. Przedstawimy również ranking krajów, których obywatele są szczególnymi szczęśliwcami, ponieważ mogą podróżować po wielu zakątkach świata bez konieczności uzyskania wizy na wyjazd.

Niezależnie od tego, czy planujesz wymarzone wakacje, czy podróż służbową, koniecznie przeczytaj ten wpis!


Który paszport umożliwia najbardziej swobodne podróżowanie?

Firma Henley & Partner jako jedna z kilku firm finansowych tworzy rankingi klasyfikując 199 paszportów pod względem liczby miejsc, do których ich posiadacze mogą udać się bez konieczności posiadania wizy.

Wraz z zachodzącymi zmianami w polityce wizowej w ciągu roku publikowane są aktualizacje tego rankingu.

Pierwszy raport sporządzony w 2022 roku przez Henley & Partners, wykazuje przepaść między północą a południem, która jest coraz bardziej dostrzegalna jeśli chodzi o swobodę podróżowania.

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) dostarcza odpowiednie dane, na podstawie których później są tworzone raporty Henley Passport Index. Od 2006 roku firma tworzy rankingi najbardziej przyjaznych paszportów dla podróżnych na całym świecie.

Według Henley Passport Index wzmożone restrykcje podróżnicze wprowadzone w dobie pandemii wirusa Covid, spowodowały największą różnicę w globalnej mobilności od początku istnienia indeksu.

Jednakże, tymczasowo wprowadzone covidowe ograniczenia nie są uzwględniane w indeksie. Zatem, pomijając rzeczywisty bieżący dostęp do podróży, posiadacze paszportów z czołówki rankingu, czyli podróżni z Japonii i Singapuru, mogą teoretycznie podróżować bez konieczności posiadania wiz aż do 192 miejsc na całym świecie.

To o 166 miejsc więcej niż w przypadku Afgańczyków, którzy zajmują najniższą pozycję w rankingu. Przypomnijmy, że w rankingu pod uwagę jest 199 paszportów. Obywatele Afganistanu mogą zatem podróżować do zaledwie 26 krajów bez konieczności uzyskania wizy z wyprzedzeniem.


Najlepsze paszporty do posiadania w 2022 roku

Poniżej najlepsze dziesiątka rankingu Henley & Partners:

1. Japonia, Singapur (192 destynacje)
2. Niemcy, Korea Południowa (190)
3. Finlandia, Włochy, Luksemburg, Hiszpania (189)
4. Austria, Dania, Francja, Holandia, Szwecja (188)
5. Irlandia, Portugalia (187)
6. Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone (186)
7. Australia, Kanada, Republika Czeska, Grecja, Malta (185)
8. Polska, Węgry (183)
9. Litwa, Słowacja (182)
10. Estonia, Łotwa, Słowenia (181)


Paszporty dające najmniejszą swobodę w podróżowaniu w 2022

Obywatele kilku krajów na całym świecie mogą podróżować bez wizy lub z wizą wjazdową do mniej niż 40 krajów. Należą do nich:

- Korea Północna (39 destynacji)
- Nepal i terytoria palestyńskie (37)
- Somalia (34)
- Jemen (33)
- Pakistan (31)
- Syria (29)
- Irak (28)
- Afganistan (26)


Europa w czołówce rankingowej

Czołówkę listy jak zwykle zdominowały kraje Unii Europejskiej - Holandia, Francja i Szwecja awansowały o jedno miejsce, dołączając do Austrii i Danii. Piąte miejsce, z kolei należy do Irlandii i Portugalii, których obywatele mogą odwiedzić 187 kierunków bez wizy.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, które w 2014 r. wspólnie zajmowały pierwsze miejsce, wróciły nieco na wyższe pozycje. W rankingu awansowały o jedno miejsce, na 6, obok czterech innych narodów, które w przeszłości wykazywały się izolacjonizmem lub neutralnością: Szwajcarii, Norwegii, Belgii i Nowej Zelandii.

Na pozycji siódmej znalazły się Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta. Pozostałą część pierwszej dziesiątki stanowią kraje Europy Wschodniej. Węgry i Polska awansowały na ósmą pozycję, Litwa i Słowacja na dziewiątą, a Estonia, Łotwa i Słowenia na dziesiątą.


Pandemia a mobilność międzynarodowa

Z danych najnowszego raportu wynika, że pojawienie się pod koniec 2021 roku nowego wariantu koronawirusa Omicron rzuciło światło na rosnącą przepaść w mobilności międzynarodowej między krajami bogatszymi i biedniejszymi. Ponadto, duże znaczenie w tym temacie miały surowe ograniczenia wprowadzone wobec krajów afrykańskich, gdzie po raz pierwszy odnotowano przypadek Omicronu. Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres określił te praktyki mianem “apartheidu podróżniczego”.

Poza pandemią, ogólny poziom swobody w podróżowaniu uległ znacznej poprawie na przestrzeni ostatnich kilku dekad. W 2006 roku Henley Index Passport wykazał, że przeciętny obywatel może odwiedzić 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Obecnie jest to 107 krajów, a więc liczba ta uległa podwojeniu.

Z tych nowych swobód korzystają jednak przede wszystkim mieszkańcy Europy, Ameryki Północnej i bogatszych krajów azjatyckich - posiadacze paszportów z krajów takich jak Angola, Kamerun czy Laos mogą odwiedzić tylko 50 krajów bez wizy.

Zdaniem prezesa firmy Henley & Partners i twórcy koncepcji indeksu paszportowego, otwarcie kanałów migracyjnych będzie miało kluczowe znaczenie dla odbudowy sektora turystycznego w świecie post-pandemicznym.

"Paszporty i wizy są jednymi z najważniejszych instrumentów wpływających na nierówności społeczne na całym świecie, ponieważ określają możliwości globalnej mobilności" - mówi Christian H.Kaelin.


[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


1509 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39