Ranking "Polityki". Opera Podlaska wśród najgorszych polskich inwestycji

2013.06.29 00:00
Opera i Filharmonia Podlaska znalazła się w rankingu nieuzasadnionych inwestycji finansowanych z funduszy unijnych. Przygotował go opiniotwórczy tygodnik "Polityka".
Ranking "Polityki". Opera Podlaska wśród najgorszych polskich inwestycji
Fot: Michał Obrycki

Na liście kandydatów do rankingu "Polityki" było kilkadziesiąt polskich inwestycji finansowanych ze środków unijnych. Wybrano 10, które zdaniem redakcji "kłócą się ze zdrowym rozsądkiem" a "mocarstwowe myślenie" ich inwestorów "góruje nad logiką". Zdaniem autorów, wszystkie inwestycje "dotyczą dziedzin, w których potrzeba zmian, ale raczej tańszych i bardziej użytecznych niż prestiżowych, lecz zdecydowanie zbyt drogich".

Na 5. miejscu rankingu znalazł się nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zdaniem "Polityki" Białystok i województwo podlaskie - jedne z najuboższych w kraju - nie będzie stać na utrzymanie Opery. Oprócz tego redakcji nie umknęły problemy z akustyką sali. Jednocześnie podkreślono, że nowoczesność i wielkość gmachu są imponujące. OiFP to jedna z najdroższych przedstawionych w rankingu inwestycji - kosztowała 220 mln zł przy unijnym dofinansowaniu 100 mln zł.

Szkoda, że twórcom rankingu umknął fakt, iż do Opery i Filharmonii Podlaskiej trzeba rezerwować bilety z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a spektakle są tam zawsze wystawiane przy komplecie widzów.

Liderem niechlubnego rankingu jest budowa podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Jeśli zaś chodzi o ilość nieuzasadnionych inwestycji, to przoduje województwo warmińsko-mazurskie. Spośród 10 aż 3 leżą na jego terenie: termy w Lidzbarku Warmińskim, aquapark w Działdowie i ekomarina w Węgorzewie. 2 inwestycje skrytykowano w Lublinie: lotnisko i stadion miejski.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

852 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39