RAPORT. Rolnicy wyrzucili 5 ton obornika przed podlaską posiadłością Szymona Hołowni

2024.03.20 07:47
Protest rolników (20 marca) w woj. podlaskim rozpoczął się o siódmej rano. Zablokowane było wiele dróg, w tym dojazdowe do Białegostoku.
RAPORT. Rolnicy wyrzucili 5 ton obornika przed podlaską posiadłością Szymona Hołowni
Fot: Podlaska Policja
Rolnicy oblężyli Białystok. W całym województwie zablokowali kilkadziesiąt dróg

GODZINA 18:00
Kolejne protesty dobiegły końca, w Wasilkowie, Kleosinie, Surażu, Grabówce, Uhowie. Odblokowane jest także Śródlesie.

GODZINA 16:50
Rolnicy zakończyli protest w Zambrowie, Kurianach, Nowodworcach i miejscowości Halickie (gmina Zabłudów).

GODZINA 16:00
Zakończył się protest w Fastach (ul. Dobrzyniewska i ul. Dzikowska). Drogi są przejezdne.
Rolnicy zwolnili też węzeł Sielachowskie. Kończy się również manifestacja w Stanisławowie.

GODZINA 15:40
Szymon Hołownia odniósł się do incydentu z wysypaniem obornika przed domem w miejscowości Sidra.

- To jest dom moich rodziców. Starsi ludzie, którzy są przerażeni całą tą sytuacją, ktoś zrzucił pięć ton, powieszono transparenty "Zdrajcy polskiej wsi". Nie wiem, jaki to ma związek z moimi rodzicami, ja przywykłem do innej formy dyskusji - mówił w rozmowie z mediami Szymon Hołownia. Marszałek Sejmu zaprosił rolników na dyskusję do swojego gabinetu.

GODZINA 15:30 - co mówią rolnicy?
Protestujący w okolicy węzła Sielachowskie rolnicy zgodnie podkreślają, że ukraiński towar, który wjeżdża do kraju, nie spełnia polskich norm.

- Rolnik w naszym kraju musi zastosować się do europejskich zaleceń odnośnie środków ochrony roślin. Takie są ogólne dyrektywy. Na Ukrainie nie ma takich norm. Nie wiemy, co tak naprawdę znajduje się w tym zbożu i co wjeżdża do kraju. Ktoś jednak na to pozwala - mówi Paweł, rolnik spod Korycina. - Myślę, że założenia dotyczące rolnictwa powinny się zmienić. Nie można tak dalej postępować. W naszej sprawie były prowadzone rozmowy. Do Warszawy pojechała delegacja. Przedstawili nasze założenia. Czekamy na efekty - dodał rolnik.

- My jesteśmy właścicielami swoich gruntów. Każdy ma akt własności ziemi. To powinny być nasze decyzje - apelował organizator komitetu protestacyjnego Czesław Marchel, odnosząc się do pomysłu ugorowania ziemi. Temat wciąż jest żywy, chociaż pod presją rolników Komisja Europejska wycofuje się z obowiązku zostawienia odłogiem 4 proc. obszarów ornych.

GODZINA 14:30
GDDKiA Białystok podaje informacje: W woj. podlaskim blokady trwają aktualnie w 12 punktach. Lista:
S8 Kobylin- Borzymy
S61 Słobódka
DK8 koło Białegostoku oraz Augustów
DK19 Kuriany i Wojszki
DK61/DK64 w Piątnicy k. Łomży
DK62 Tonkiele
DK64 Jeżewo i Wizna
DK65 Grabówka i Fasty

GODZINA 14:00
Kilkanaście tirów utknęło na drodze krajowej 65 między Dobrzyniewem Dużym i Fastami. Rolnicy zablokowali strategiczne miejsca - most, gdzie rzeka Biała wpada do Supraśli. A także zjazd do miejscowości Dzikie, który mógłby stanowić objazd blokady.

GODZINA 13:00
Policja informuje, że przed jedną z posesji w miejscowości Sidra ujawniła rozrzucony obornik. Na ogrodzeniu zostały zawieszone banery z hasłem "Zdrajca polskiej wsi". Nierchomość należy do marszałka Szymona Hołowni. Prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie.

GODZINA 11:10
Na terenie województwa odbywa się w tej chwili 28 zgromadzeń z czego 27 związanych jest z utrudnieniami w ruchu ostatnie które się zawiązało to zgromadzenie w Zambrowie na ulicy Fabrycznej ono nie wiąże się z utrudnieniami w ruchu. Nie zawiązały się zgromadzenia na terenie Suwałk tam planowane jest od godziny 16:00 i nie zawiązało się zgromadzenie planowane na terenie powiatu sejneńskiego według naszych szacunków w zgromadzeniach uczestniczy ponad 1000 osób i blisko 600 pojazdów zarówno ciągników i jak i samochodów osobowych - informuje rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa.

GODZINA 10:30
W Kurianach ruch blokują 2 ciągniki i 1 samochód osobowy.

GODZINA 10:10
W Kurianach rozpoczęło się zgromadzenie. Drogi blokuje kilka ciągników.

GODZINA 10:04
W Nowodworcach rozpoczęło się zgromadzenie. Rondo blokuje 17 samochodów osobowych.

GODZINA 9:40
W Wasilkowie (skrzyżowanie ul. Białostockiej i Jurowieckiej do skrzyżowania przy ul. Białostockiej z ul. E. Plater) rozpoczyna się zgromadzenie. Jest jeden ciagnik i samochód osobowy. Droga do tej pory była przejezdna. Na miejscu jest policja.

GODZINA 8:15
Podlaska policja informuje o dwóch odwołanych zgromadzeniach. Protest nie odbędzie się w Bielsku Podlaskim i w miejscowości Turna Mała (droga krajowa nr 19 będzie zatem przejezdna).

W województwie podlaskim trwa protest rolników. Zgłoszone zgromadzenia zabezpiecza policja. Od godziny 7 rano zablokowane są podlaskie drogi, m. in. DK8 węzeł Augustów, Rzędziany, Wojszki, Milewo Zabielne, DW685 na wysokości Ancuty, rondo w Jeżewie Starym. Nie przejedziemy przez Śródlesie (ul. Filipowicza od skrzyżowania z ul. Międzyleśną do skrzyżowania z ul. Leszczynową).

Protesty w większości miejsc odbędą się w godzinach 7-19. Będziemy na bieżąco informować o sytuacji w Białymstoku i regionie.

Gdzie rolnicy blokują drogi? Sprawdź tutaj:
Protest rolników. Blokady dróg sparaliżują województwo podlaskie LISTA.

Podpowiadamy jak ominąć blokady dróg:
Protest rolników. Policja wyznaczyła objazdy. Którędy najlepiej jechać? OBJAZDY.

Jak pojadą autobusy 20 marca? Sprawdź szczegóły:
Protest rolników. Odwołane i skrócone trasy autobusów BKM, PKS, Plus Bus SZCZEGÓŁY.

Zmiany w pracy szkół i uczelni: Protest rolników. Szkoły zostaną zamknięte, Politechnika wprowadza częściową naukę zdalną.

Ogólnopolski protest środowiska rolniczego trwa od stycznia. Gospodarze i hodowcy walczą o realizację swoich postulatów. Chodzi m. in. o rezygnację z europejskiego Zielonego Ładu, wstrzymanie importu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz rekompensatę strat. Rolnicy uważają, że ich postulaty nie są realizowane, więc zaostrzają protest. 20 marca w całym kraju zablokują aż 600 dróg, z czego 40 w województwie podlaskim.

REDAKCJA

826 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39