Razem bezpieczniej! W Podlaskiem zrealizowanych zostanie 11 projektów

2022.10.27 17:47
W czwartek (27.10) odbyło się rozstrzygnięcie kolejnej edycji "Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka".
Razem bezpieczniej! W Podlaskiem zrealizowanych zostanie 11 projektów
Fot: PUW w Białymstoku

Podlaskie JST i organizacje pozarządowe dostaną 1 mln zł

Na realizację rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka w 2022 roku, w budżecie państwa została zabezpieczona rezerwa celowa w wysokości 12 mln zł. Zgodnie z programem jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe mogły składać wnioski o dofinansowanie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa w ramach:
- wzmocnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa;
- podnoszenia świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.

W tym roku jako priorytetowe projekty traktowane były te, które przewidywały działania związane z budową, modernizacją lub doposażeniem przejść dla pieszych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych z uwzględnieniem budowy lub modernizacji systemów monitoringu miejskiego, a także działania w obszarze bezpieczeństwa dzieci.

W związku z rozstrzygnięciem konkursu na dofinansowanie projektów w ramach programu w roku 2022 łącznie do dofinansowania wskazano w całym kraju 135 projektów na kwotę 11,9 mln zł. Kwota przewidziana w programie na jeden projekt wynosi maksymalnie 100 tys. zł.

- Cieszę się, że na przestrzeni lat, kiedy ten program istnieje, udało nam się wiele rzeczy w zakresie bezpieczeństwa zrealizować - stwierdza wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W tym roku do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 29 wniosków od samorządów i organizacji pozarządowych, z czego zarekomendowanych do realizacji zostało 12. Operator programu "Razem Bezpieczniej" - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptowało 11 projektów. Łączna wartość dofinansowania wynosi niemal 1 mln zł.

- Celem tego programu jest to, aby troska o bezpieczeństwo była takim elementem zainteresowania władz samorządowych - dodaje wojewoda.

Do kogo trafi dofinansowanie?

Jak przekazał wójt gminy Bargłów Kościelny Radosław Wawiórko, projekt gminy dotyczy montażu kamer monitoringu wizyjnego przy różnych obiektach użytku publicznego. Dodatkowo gmina zakupi elementy odblaskowe dla seniorów, dzieci i młodzieży.

- My ubiegaliśmy się o wyniesienia miejsca dla pieszych w Czartajewie. To jest z naszego punktu widzenia, bardzo ważna inwestycja, ponieważ na skrzyżowaniu dwóch dróg powiatowych jest droga tak skonstruowana, że często dochodzi do wypadków. W związku z tym złożyliśmy projekt, w ramach, którego przejście dla pieszych zostanie wyniesione, oświetlone i kierowcy będą musieli zwolnić - informuje starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel.

Miasto Wysokie Mazowieckie planuje montaż systemu monitoringu w kluczowych punktach miasta tj.: parki miejskie, tereny zielone, okolice szkół, przedszkoli, osiedli mieszkaniowych. W ramach projektu rozbudowane zostanie również centrum monitorowania o urządzenia do rejestrowania nagrań. Zaplanowano również szkolenia dla osób obsługujących system monitoringu, a także działania informacyjno-promocyjne kierowane do mieszkańców.

- W ramach programu "Razem bezpieczniej" podejmujemy kolejny etap naszej działalności. Tym razem wychodzimy naprzeciw młodzieży, która po tych 2 latach zamknięcia w czasie epidemicznych ograniczeń boryka się z wieloma różnymi problemami. Jako organizacja posiadamy w naszych szeregach ponad 100 młodych osób, dlatego też mamy i z kim pracować i lepiej rozumiemy potrzeby młodych. Dlatego wychodzimy w ramach programu z akcją "Nie palę, nie biorę, pomagać wolę" do szkół. Chcemy na nowo wzbudzać ideały - mówi ks. Radosław Kubeł, prezes Grupy Ratowniczej Nadzieja.

Projekt Powiatu Grajewskiego polega na przebudowie przejścia dla pieszych na starodrożu drogi krajowej w Szczuczynie, najbardziej uczęszczanym odcinku ul. Jana Kilińskiego. W ramach przebudowy przejścia wykonane zostanie oświetlenie, aktywne punktowe elementy najazdowe LED i lamy ostrzegawcze wzbudzane przez czujniki ruchu, kompletne oznakowanie poziome i pionowe, w tym znaki aktywne.

Kolejny projekt z dofinansowaniem należy także do Powiatu Grajewskiego i polega na budowie wyniesionego przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej w Wąsoszu. W ramach przebudowy przejścia wykonane zostanie wyniesienie z czerwonej kostki brukowej, oświetlenie, punktowe elementy odblaskowe, lampy ostrzegawcze wzbudzane przez czujniki ruchu pieszych, kompletne oznakowanie poziomie i pionowe.

Powiat Białostocki, podobnie jak Grajewski zrealizuje dwa projekty. Pierwszy polega na wykonaniu skrzyżowania wyniesionego z czterema przejściami dla pieszych W Surażu. Dla osób niewidomych i niedowidzących zostaną wykonane rampy z płytek betonowych typ fokus. W ramach drugiego projektu wykonane zostanie skrzyżowanie wyniesione z kostki betonowej koloru czerwonego z dwoma przejściami dla pieszych w miejscowości Biele. Przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w aktywne znaki, zasilane z paneli fotowoltaicznych. Tu również pojawią się rampy z płytek betonowych typ fokus.

Projekt gminy Radziłów obejmuje montaż i uruchomienie systemu monitoringu wraz z słupami i oprawami oświetleniowymi na nieoświetlonym dotychczas terenie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Radziłowie, obejmujący również kompleks turystyczno-rekreacyjny i plac zabaw.

Caritas Archidiecezji Białostockiej otrzyma 18,2 tys. zł, za które zainstaluje dwa systemy monitoringu wizyjnego w placówkach Caritas: Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Uzależnień w Czarnej Białostockiej i Centrum Pomocy Caritas w Supraślu.

Miasto Łomża w ramach projektu chce przeprowadzić modernizację miejskiej sieci linków radiowych na potrzeby monitoringu miejskiego, rozbudowę monitoringu miejskiego o dwie kamery w parku, rozbudowę monitoringu miejskiego o kamerę do rozpoznawania tablic rejestracyjnych na drodze przy wyjeździe z miasta na potrzeby policji i jedną obrotową kamerę monitoringu miejskiego na potrzeby straży miejskiej, wymianę 5 kamer w różnych lokalizacjach w mieście, rozszerzenie przestrzeni dyskowej na potrzeby monitoringu miejskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1132 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39