RCKiK w Białymstoku poszukuje wszystkich grup krwi. Sprawdź, kiedy możesz pomóc

2016.12.02 15:20
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku poszukuje aktualnie właściwie wszystkich grup krwi. Na najbliższe dni zaplanowano akcje m.in. przed Alfa Centrum.
RCKiK w Białymstoku poszukuje wszystkich grup krwi. Sprawdź, kiedy możesz pomóc
Fot: RCKiK w Białymstoku / Facebook

0 Rh-, 0 Rh +, A Rh-, A Rh+, B, Rh-, B Rh+, AB Rh+ - tych grup krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku aktualnie potrzebuje, natomiast grupa AB Rh- poszukiwana jest pilnie.

Na stronie RCKiK można zapoznać się z harmonogramem najbliższych akcji pobierania krwi. W sobotę (3.12) w godz. 11.00-16.00 ambulans pojawi się pod Alfa Centrum w Białymstoku i Centrum Handlowym Plaza w Suwałkach (tu od 10.00 do 16.00). W niedzielę (4.12) zaś oddać krew będzie można w Łomży, Dobrzyniewie Fabrycznym i Choroszczy, a we wtorek (6.12) - w Michałowie i Dąbrowie Białostockiej.

Przypominamy też o tym, że osoby chcące oddać krew mogą zgłaszać się codziennie w godz. 7.00-14.00 do siedziby Centrum przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 w Białymstoku, a w środy nawet dłużej - do godz. 17.00.

Oddawanie krwi jest bardzo ważne, ponieważ za jej pośrednictwem dostarczane są wszystkim komórkom ustroju substancje odżywcze i tlen, a odprowadzane produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Rozprowadza też szereg hormonów i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odporności organizmu.

Donatorem może zostać każda osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła jeszcze 65. roku życia. Musi ona być zdrowa i ważyć nie mniej niż 50 kg. Kobiety mogą oddawać krew nie częściej niż 4 razy w roku, natomiast mężczyźni - nie częściej niż 6 razy. Przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która oddała krew w danym dniu, może być w tym samym dniu zwolniona z obowiązków zawodowych lub nauki w szkole.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1653 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39