Rekordowy skup w Mlekpolu

2005.06.02 00:00
W grajewskim Mlekpolu padł kolejny rekord skupu mleka. 29 maja tego roku spółdzielnia skupiła i przerobiła w czasie jednego dnia aż 3 mln litrów mleka. To największy skup w historii polskiego mleczarstwa.

Dzienne rekordy skupu padły też w poszczególnych zakładach, np. Zambrów skupił tego dnia 417 tys. litrów. Dla porównania w maju 2004 skup wynosił 399 tys. litrów mleka dziennie.
W porównaniu z rokiem ubiegłym skup w wzrósł o ponad 10 proc. - mówi Edmund Borawski prezes SM Mlekpol. - Największą dynamikę wzrostu skupu mleka obserwujemy na terenie działania zakładu w Zmabrowie, gdzie skup jest większy o ok. 15 proc. niż w ubiegłym roku. I tu wyraźnie widać potrzebę zwiększenia kwot mlecznych dla rolników.
Jednym z powodów rosnącej ilości skupowanego mleka jest opłacalność produkcji. Mlekpol jest największą polską spółdzielnią mleczarską, która za dostarczane mleko płaci jedną z najwyższych stawek w kraju. Średnia cena skupowanego mleka wynosi 1,08 zł. Wypłaty za mleko dokonywane są terminowo, co daje rolnikom poczucie pewności i stabilności, pozwala też na planowanie inwestycji podnoszących jakość mleka i wydajność krów.

Obecnie Mlekpol liczy ponad 12.000 dostawców. W skład SM Mlekpol wchodzi siedem zakładów: w Grajewie, Kolnie, Mrągowie, Sejnach, Zambrowie, Augustowie i Bydgoszczy.
W 2005 roku grajewska spółdzielnia zamierza zainwestować ok. 100 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowej linii do produkcji i konfekcjonowania sera oraz modernizację dotychczas istniejących. Część z tych nakładów przeznaczona zostanie na modernizację zakładu w Zambrowie.

Mlekpol jest niekwestionowany lider w branży mleczarskiej w kraju. Gajewska spółdzielnia ma 35% udział w rynku mleka UHT w kraju. 30% produkcji stanowi eksport, głównie do krajów Unii Europejskiej. W 2004 roku wartość sprzedaży w Mlekpolu osiągnęła 1 mld. 270 mln zł. W ubiegłym roku na inwestycje wydano 40 mln zł.


1689 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39