Renowacja cmentarza w Lesie Bacieczki dobiegła końca

2022.10.28 14:04
Dobiegły już końca prace renowacyjne na terenie cmentarza ofiar terroru z II wojny światowej w Lesie Bacieczki w Białymstoku.
Renowacja cmentarza w Lesie Bacieczki dobiegła końca
Fot: UM Białystok

Zakończyła się renowacja cmentarza ofiar terroru z II wojny światowej w Lesie Bacieczki w Białymstoku. Podczas ostatniego, trzeciego etapu prac, naprawiono betonową kompozycję pomnikową wraz ze stalowym krzyżem, betonowe murki, granitową płytę z napisami, symboliczne betonowe kamienie oraz punkt informacyjny przy drodze dojazdowej do obiektu.

Podjęte działania były kontynuacją prac remontowych i renowacyjnych realizowanych w poprzednich latach. W 2020 r. wyremontowano ogrodzenia oraz maszty flagowe, w 2021 r. przeprowadzono prace renowacyjne rzeźby przedstawiającej udręczonego człowieka, znajdującej się na terenie cmentarza. Zajął się tym całego twórca założenia pomnikowego – białostocki rzeźbiarz Jerzy Grygorczuk, współautor m.in. Reduty Białegostoku na Wysokim Stoczku. Niestety w związku ze śmiercią artysty nie udało się w tym roku odnowić dwóch rzeźby, które były jego autorskimi pracami – chodzi o miecze w płonącym zniczu oraz tablicy z napisem: "Wołam cię obcy człowieku co kości odkopiesz białe kiedy wystygną już boje szkielet mój będzie miał w ręku sztandar ojczyzny mojej".

Trzeci etap prac kosztował prawie 48,5 tys. zł. W związku z tym, że jest to obiekt cmentarnictwa wojennego, remont i renowacja cmentarza finansowane są ze środków wojewody podlaskiego w ramach porozumień zawieranych corocznie pomiędzy wojewodą a prezydentem Białegostoku w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych położonych na terenie Miasta Białystok.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1469 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39