REPERTUAR Teatru Wierszalin - październik

dodane dnia: 2022-09-30 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2022-10-01 - 2022-10-31
SOBOTA (1.10)

GODZ. 19:00 „Wziołowstąpienie”

AUTORSKIE PRZEDSTAWIENIE PIOTRA TOMASZUKA NAWIĄZUJĄCE STYLISTYKĄ DO SŁYNNYCH REALIZACJI TEATRU WIERSZALIN, TAKICH JAK “WIERSZALIN. REPORTAŻ O KOŃCU ŚWIATA” I „TURLAJGROSZEK”.

REŻYSERIA: Piotr Tomaszuk

SCENOGRAFIA: Mateusz Kasprzak

WZIOŁOWSTĄPIENIE to opowieść o Podlasiu – krainie, gdzie żyją jeszcze “wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje “zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru. Historyczne, naukowe oraz literackie źródła pisane, a także źródła niepisane – przekazywane słowami „gminnej opowieści”, z pokolenia na pokolenie, a nade wszystko przekazy mistyczno-religijne oraz żywa tradycja współczesnej wsi podlaskiej – budują mityczną opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.
Źródła literackie: Nadzieja Bittel-Dobrzańska „Jak wiedźma Agrypicha znachorstwa mnie uczyła”, O. Czesław Klimuszko „Moje widzenie świata”, Vital Voronau „Szeptem”, Marian Janusz Kawałko „Historie ziołowe”, Michał Federowski „Lud białoruski na Rusi Litewskiej” – materiały do etnografii słowiańskiej zgromadzone w latach 1877-1905 oraz wiersz Mirona Białoszewskiego „Wywiad”.

Źródła muzyczne: Kompozytorzy i wykonawcy, których utwory fragmentarycznie bądź w całości wykorzystano w przedstawieniu: Dmitrij Szostakowicz, John Zorn, Piotr Nazaruk, Pierre Degeyter, Alibabki, Helena Majdaniec, Adolf Dymsza, Piotr Tomaszuk (lira korbowa oraz wokalizy).

PIĄTEK (28.10), SOBOTA (29.10)

GODZ. 19:00 „Ballady i romanse”

„BALLADY I ROMANSE” TO LITERACKI ŚLAD OKRESU BODAJ NAJSZCZĘŚLIWSZEGO W ŻYCIU MICKIEWICZA, OKRESU NAJBARDZIEJ NIEFRASOBLIWEGO, POZBAWIONEGO POWAŻNYCH DYLEMATÓW I TROSK.

PREMIERA – 22.07.2022, CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 90 minut

Autor: Adam Mickiewicz

Reżyseria: Piotr Tomaszuk

Scenografia: Mateusz Kasprzak

Muzyka: Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk

Spoglądając na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza przez pryzmat życiorysu autora dochodzimy do zaskakującego wniosku: ten zbiór opowieści i pieśni jest zapisem czynionym ręką człowieka radosnego i szczęśliwego… W istocie! Stanowi on literacki ślad okresu bodaj najszczęśliwszego w życiu Mickiewicza, okresu najbardziej niefrasobliwego, pozbawionego poważnych dylematów i trosk, ślad wspomnianej w lirykach lozańskich „młodości durnej i chmurnej”, a durnej, bo pełnej kipiących uczuć, …„durnej” od durzenia się w kobietach…, a zarazem młodości „chmurnej” czyli młodzieńczo zbuntowanej przeciw „starcom” i „klasykom”, zbuntowanej przeciwko obowiązującej modzie i stylowi, a więc młodości zbuntowanej przeciwko czemuś, co w życiu kultury bywa niekiedy pierwszorzędne, ale w życiu praktycznym okazuje się, niestety, najmniej ważne.
Miejsce imprezy
ul. Kościelna 4
16-030 Supraśl

903 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39