Rocznica powstania w getcie

2019.08.16 07:46
W piątek (16 sierpnia) uczcimy rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim. W miejscach pamięci o martyrologii żydowskich obywateli miasta zostaną złożone kwiaty.
Rocznica powstania w getcie
Fot: Dawid Gromadzki/ UM Białystok
Zdjęcie z ubiegłego roku

16 sierpnia 2019 r. przypada 76. rocznica powstania w getcie białostockim. Prezydent Białegostoku zaprasza mieszkańców do wspólnego uczczenia pamięci o tym wydarzeniu.

Tego dnia kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ul. Suraskiej (godz. 11.00) oraz pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda (godz. 11.30). Główne uroczystości rozpoczną się w południe przed pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

Zaś o godz. 18.00 zaplanowano występ Olgi Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango. Koncert odbędzie się w klubie Fama przy ul. Legionowej 5 (wstęp wolny). Pojawią się wówczas tanga w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej "Rebeki" autorstwa urodzonego w Białymstoku kompozytora Zygmunta Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie.

Getto w Białymstoku zostało utworzone przez niemieckie władze okupacyjne 26 lipca 1941 r. dla ponad 40 tys. Żydów, także tych z okolic miasta. Jeszcze w tym samym roku weszło w życie rozporządzenie o zakazie opuszczania getta pod groźba śmierci.

Niecałe dwa lata później, w lutym 1943 roku, rozpoczęła się akcja likwidacyjna getta. W ciągu ośmiu dni Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 10 tys. ludzi, kolejne 2 tys. mordując na miejscu. Ostateczna likwidacja miała zostać przeprowadzona 16 sierpnia. Białostoccy Żydzi wzniecili jednak powstanie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

824 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39