Rok pracowali nad tym, by szybciej wydawano pozwolenia na budowę

2015.11.20 00:00
Białostoccy architekci, inżynierowie budownictwa i urzędnicy wypracowali wspólne stanowisko ws. procedury wydawania pozwoleń na budowę. Czy dzięki temu realnie skróci się czas oczekiwania na tę decyzję? Wydaje się wątpliwe.
Rok pracowali nad tym, by szybciej wydawano pozwolenia na budowę
Fot: pixabay.com

Zespół roboczy ds. optymalizacji procedur w postępowaniach o udzielenie pozwolenia na budowę z udziałem przedstawicieli urzędu miejskiego, Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów RP i Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa działa od roku.

- Mamy wspólne problemy i te problemy będą. Będą drobne spięcia, ale ten zespół jest po to, by te problemy rozwiązywać - zaznacza Barbara Sarna, przewodnicząca Podlaskiej Okręgowej Izby Architektów.

- Zespół doszedł do takiego etapu, by wypracować 28 punktów i wspólne stanowisko - podsumowuje jego prace zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Jak twierdzi miasto, stanowisko ma służyć usprawnieniu obsługi w magistracie inwestorów, przedsiębiorców, architektów i inżynierów budownictwa w zakresie interpretacji prawa budowlanego. Jest w nim 28 postulatów i odpowiedzi na nie.

- Najważniejsza rzecz to to, w jakim zakresie projekt powinien być sprawdzany. Za projekt odpowiada projektant. Nie jest odpowiedzialny za projekt wydział wydający pozwolenia - uważa Wojciech Kamiński, przewodniczący Rady Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Zdecydowana większość odpowiedzi na postulaty mówi jednak, że problem jest już nieaktualny (prawo budowlane zmieniło się w tym roku), bądź że urzędnicy wykonują swoją pracę tak jak należy. W stanowisku zaznaczono, iż magistrat nadal będzie np. zobowiązywał inwestora do dokonywania uzgodnień warunków zabezpieczenia istniejącej infrastruktury z właścicielami sieci, zażąda dołączania do projektu budowlanego analizy oddziaływania projektowanego obiektu na hipotetyczne (w danej chwili nieistniejące) obiekty czy też pobierze opłatę za uwierzytelnianie dokumentów przyjętych do zasobu geodezyjnego.

Dyrektor departamentu architektury urzędu miejskiego Anna Orłowska mówi, że ten dokument nie zawiera deklaracji o skróceniu czasu wydawania pozwoleń na budowę.

- Wszystkie wydawanie są niezwłocznie - twierdzi i dodaje, że sprawa wydłuża się, jeśli są np. nieuregulowane stany prawne działek.

Departament architektury prowadzi rocznie ponad 5 tys. postępowań i wydaje około 3 tys. pozwoleń na budowę.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

974 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39