Rozbito podziemie anabolikowe. Zatrzymani mistrzowie świata i białostoccy kibole

2011.12.08 00:00
Rozbito zorganizowaną grupę zajmującą się nielegalnym obrotem anabolikami. Była to największa taka akcja przeprowadzona na terenie naszego kraju - swoim zasięgiem objęła 10 województw. Zatrzymano 23 osoby, w tym 2 białostoczan i 3 mieszkańców Sokółki.
Rozbito podziemie anabolikowe. Zatrzymani mistrzowie świata i białostoccy kibole
Fot: KWP Białystok

Policyjna akcja, w którą zaangażowani byli także celnicy, to największe uderzenie w anabolikowe podziemie - w sumie wzięło w niej udział ponad 250 funkcjonariuszy, w tym grupy szturmowe. We wtorek (6.12) weszli do kilkudziesięciu domów i mieszkań, gdzie znajdowali się członkowie zorganizowanej grupy przestępczej. W sumie zatrzymano 23 osób w różnym wieku: 20 mężczyzn i 3 kobiety. Był to trzon grupy działającej w kraju i zagranicą.

Policjanci trafili na pomieszczenie, gdzie paczkowano nielegalne farmaceutyki oraz magazyny, w których znajdowały się duże ilości środków dopingujących, wpływających na wzrost masy mięśniowej oraz wydolności organizmu. Zabezpieczono ok. 500 tys. zł w gotówce, luksusowe samochody (BMW, mercedesa, nissana i volkswagena) oszacowane na ok. 900 tys. zł, komputery, nośniki pamięci oraz telefony komórkowe. Dzięki współpracy z Głównym Inspektorem Nadzoru Finansowego zamknięto konta bankowe należące do członków grupy, na których w sumie znajdowało się około 2,2 mln zł.

Wśród zatrzymanych są osoby uprawiające - w przeszłości, jak i obecnie - sporty siłowe. Uczestniczyły one w zawodach krajowych oraz międzynarodowych, gdzie osiągały wysokie wyniki, zdobywając m.in. tytuły mistrzów i wicemistrzów świata. Wszyscy odpowiedzą przed sądem za naruszenie ustawy o prawie farmaceutycznym oraz za pranie pieniędzy. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Planowane są kolejne zatrzymania.

W ramach sprawy funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zatrzymali 5 Podlasian w wieku od 20 do 30 lat. Dwaj z nich to białostoczanie, pozostali są mieszkańcami Sokółki. Wszyscy oni usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego obrotu preparatami farmaceutycznymi. Dwaj zostali tymczasowo aresztowani a 3 pozostali dostali zakazu opuszczania kraju i dali poręczenia majątkowego. Kilku z nich jest powiązanych ze środowiskiem białostockich pseudokibiców, wśród których między innymi rozprowadzane były anaboliki.

E.S.

1118 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39