Rozdali miliardy. Zarząd województwa o półmetku kadencji

2021.06.17 16:13
W czwartek (17.06) zarząd województwa podlaskiego podsumował połowę swojej kadencji. Co przez 2,5 roku udało im się zrobić? Na jakie inwestycje przeznaczono najwięcej funduszy?
Rozdali miliardy. Zarząd województwa o półmetku kadencji
Fot: Malwina Witkowska
Od lewej: Stanisław Derehajło, Artur Kosicki, Marek Olbryś

Fundusze europejskie i największa liczba umów

- Zdecydowaliśmy się podsumować te 2,5 roku, po pierwsze dlatego, że wychodzimy z pandemii, ale też dlatego, że ona kolokwialnie mówiąc przykrywa te wszystkie działania, które wspólnie z sejmikiem województwa robimy na rzecz mieszkańców - zaczął Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego.

Podczas kadencji, zarząd w ramach programu regionalnego przyznał 2 mld zł dotacji, na które składa się ponad 3 tys. umów.

- Im szybciej ten pieniądz trafi do beneficjenta, tym szybciej będzie on na siebie pracował. Pod koniec 2019 r. odnotowaliśmy największy przyrost spośród województw, jeśli chodzi o liczbę zawieranych umów o dofinansowanie. Z kolei nasz departament, obsługujący przedsiębiorców, jest na pierwszym miejscu w kraju - informuje Artur Kosicki.

Kultura i promocja

Jeżeli chodzi o kulturę, zarząd przekazał 200 mln zł do podlaskich instytucji.

- 50 mln zł trafiło do Opery i Filharmonii Podlaskiej, 18 mln zł dla Książnicy Podlaskiej, a 22 mln zł dla Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pozyskaliśmy 26 mln zł dofinansowania na remont Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – mówi marszałek.

Innym obszarem podległym bezpośrednio Kosickiemu jest promocja województwa.

- Organizowaliśmy koncerty m.in. Disco pod Gwiazdami, które obejrzało ponad 6 mln widzów. Chcemy pokazywać nasze instytucje, dlatego w Operze odbył się m.in. koncert z okazji 11 listopada. Był jeszcze koncert walentynkowy czy koncert "Cud życia" z Andreą Boccelim - dodaje.

Aktualnie trwają przygotowania do zaprezentowania województwa podczas Expo w Dubaju. Więcej na ten temat: Xylopolis. Województwo Podlaskie na wystawie EXPO w Dubaju. Ponadto zarząd przeznaczył 20 mln zł dla organizacji czy klubów sportowych.

Ochrona zdrowia i walka z COVID-19

Przez połowę kadencji zarząd przeznaczył 164,3 mln zł na inwestycje i projekty w podlaskich jednostkach medycznych.

- Aktualnie powstaje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie przekazaliśmy 17 mln zł, a 23 mln zł dodatkowo z budżetu państwa. W 2022 r. zostanie oddane do użytkowania i będzie mogli w sposób profesjonalny leczyć nasze dzieci. Wiemy, że po pandemii jest to jeden z największych problemów dotyczących społeczeństwa - przekazuje Artur Kosicki.

Zarząd do walki z pandemią przeznaczył 62 mln zł dla różnych jednostek służby zdrowia w ramach Podlaskiego Pakietu Zdrowotnego. Ponadto blisko 220 mln zł zostało przekazanych na pomoc przedsiębiorcom, których firmy dotknęły gospodarcze skutki COVID-19, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego.

- To świadczy o tym, że myślimy i dbamy nie tylko o nasze jednostki, ale także o cały system ochrony zdrowia. Myślę, że województwo podlaskie przez pandemię przeszło dobrze, bez większych turbulencji - zaznacza.

Miliard na drogi

Wicemarszałek Marek Olbryś informuje, że zarząd na inwestycje drogowe i remonty przeznaczył ponad 914 mln zł. Wśród popularnych i zakończonych inwestycji można wymienić: przebudowę dróg wojewódzkich: Łomża-Śniadowo czy Markowszczyzna-Łapy.

- Dzięki naszym staraniom udało się uruchomić dużo nowych połączeń kolejowych, np. po raz pierwszy od 27 lat jeździ pociąg z Białegostoku do Hajnówki. Co roku zwiększana jest także kwota na przewozy pasażerskie. W 2021 r. jest to 38 mln zł – mówi wicemarszałek.

W województwie podlaskim transport autobusowy także rozwinął swoje połączenia.

- PKS Nova, która jest w stu procentach własnością samorządu województwa, dowozi ludzi z odległych miejscowości, do których nie dojeżdżają komercyjni przewoźnicy, bo im się nie opłaca - tłumaczy Marek Olbryś.

Gminy, rolnictwo i zabytki

Zarząd województwa uruchomił Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów, z którego udało się przekazać 22 mln zł dla samorządów.

- Po 2,5 roku temu byciu w zarządzie województwa żałuję, że już nie jestem wójtem gminy, bo tutaj otwierają się takie możliwości, których ja nie miałem - stwierdza wicemarszałek Stanisław Derehajło.

27,4 mln zł zostało przekazanych na szeroko pojęte rolnictwo, czyli m.in. na program odbudowy wsi, promocję dziedzictwa kulinarnego czy lokalnych produktów.

- Dużą pomoc skierowaliśmy również na zabytki i to w skali, której nie było do tej pory. Przeznaczyliśmy blisko 6,5 mln zł na 139 zabytków w całym regionie - dodaje Derehajło.

Marszałek Artur Kosicki podsumowując stwierdził, że na resztę kadencji ważna jest przede wszystkim nowa perspektywa unijna, a także program regionalny i programy krajowe, jak np. Polska Wschodnia.

- Chcemy, żeby jak najwięcej pieniędzy trafiło do naszego województwa i to jest ten podstawowy cel. Drugim jest kontynuacja tych działań, które zostały już rozpoczęte. Chcemy by nasze województwo się rozwijało - podsumowuje marszałek Artur Kosicki.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39