Rozkopali cmentarz staroobrzędowców. Część szczątków została całkowicie zniszczona

2021.06.30 17:00
Szef firmy budowlanej oraz jego trzech pracowników odpowie za znieważenie zwłok, prochów ludzkich i miejsca spoczynku. Zdaniem śledczych to właśnie oni są winni temu, co wydarzyło się w Białogórach w powiecie sejneńskim.
Rozkopali cmentarz staroobrzędowców. Część szczątków została całkowicie zniszczona
Fot: pixabay.com

Czterech mężczyzn usłyszało zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Sejnach. Śledczy uważają, że to oskarżeni, wspólnie i w porozumieniu, w sierpniu 2020 r., znieważyli miejsce spoczynku zmarłych pochowanych na cmentarzu Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego w miejscowości Białogóry.

Mieli oni działać w ten sposób, że w trakcie robót budowlanych, polegających na wykonaniu wykopu pod obiekt z fundamentem, doprowadzili do zniszczenia co najmniej 22 jam grobowych, a w 10 z nich do całkowitego zniszczenia szczątków ludzkich, rozkopania grobów oraz wywiezienia znajdujących się w nich szczątków.

Teraz mężczyźni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności o której mówi art. 262§1 kodeksu karnego. Chodzi o znieważenie zwłok, prochów ludzkich lub miejsca spoczynku zmarłego. Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą do 2 lat więzienia.

- W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Sejnach m.in. powołano biegłego z zakresu badań archeologicznych. Wykopaliskowe badania archeologiczne, badania powierzchniowe z użyciem wykrywaczy metalu i sondy glebowej pozwoliły na zebranie dowodów uzasadniających przedstawienie powyższych zarzutów czterem mężczyznom wykonującym prace ziemne, to jest szefowi firmy i trzem jego pracownikom - informuje Wojciech Piktel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Akt oskarżenia został już przekazany do sądu.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1148 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39