Różnorodność - podaj dalej! Warsztaty antydyskryminacyjne

2014.01.08 00:00
95 warsztatów, szkolenia, sympozjum naukowe oraz 2 publikacje - Stowarzyszenie na rzecz Kultury i Dialogu 9/12 we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku zakończyło projekt "Różnorodność - podaj dalej! 2013".
Różnorodność - podaj dalej! Warsztaty antydyskryminacyjne
Fot: freedigitalphotos.net

W 2013 r. w warsztatach antydyskryminacyjnych "Różnorodność - podaj dalej!" wzięło udział 2000 uczniów z 25 szkół z Białegostoku i powiatu białostockiego. Obejmowały one ćwiczenie, w którym wczuwano się w sytuację osoby należącej do mniejszości oraz pokaz filmu "Niebieskoocy" lub "Symbole" (Galerii Arsenał).
- Oba filmy odnoszą się do tematu dyskryminacji ze względu na kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną, stopień sprawności, płeć, wiek, itd. – tłumaczy Grzegorz Stefaniak ze Stowarzyszenia 9/12, koordynator projektu.

W ramach projektu kształcono też osoby, które mogłyby samodzielnie prowadzić warsztaty antydyskryminacyjne oraz wykorzystywać elementy edukacji antydyskryminacyjnej w swojej codziennej pracy z ludźmi. Oprócz tego na UwB odbyło się sympozjum zwieńczone debatą o edukacji antydyskryminacyjnej w województwie podlaskim.

- Realizacja projektu zaowocowała wydaniem specjalnego numeru czasopisma socjologicznego "Pogranicze. Studia społecznie". Pojawiają się w nim bardzo ciekawe artykuły naukowe pokazujące zróżnicowanie społeczne i konsekwencje tego zjawiska w postaci nierówności społecznych, procesów dyskryminacji oraz uprzedzeń, które warunkują takie procesy – opowiada Katarzyna Sztop-Rutkowska z Instytutu Socjologii UwB.
Druga publikacja, e-book "Narzędziownik różnorodności", zawiera opisy projektów i działań antydyskryminacyjnych z całej Polski.

Roczny projekt "Różnorodność – podaj dalej! 2013" był współfinansowany w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

816 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39