"Rozśpiewany Fredro". Spotkanie dwóch światów muzycznych w podlaskich szkołach

2023.09.18 08:32
Już 26 września artyści Opery i Filharmonii Podlaskiej odwiedzą podlaskie szkoły podstawowe, które ze względu na dużą odległość od Białegostoku mają utrudniony dostęp do korzystania z walorów instytucji. Będzie dużo dobrej muzyki, nowej wiedzy i przede wszystkim świetnej zabawy.
"Rozśpiewany Fredro". Spotkanie dwóch światów muzycznych w podlaskich szkołach
Fot: Zofia Kondraciuk

Przygotowany przez artystów cykl audycji szkolnych skierowany jest dla uczniów klas I-V szkoły podstawowej. Spotkania w atrakcyjny i przystosowany do wieku uczestników sposób przybliżą uczniom postać wybitnego pisarza - Aleksandra Fredro.

- Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Aleksandra Fredry. W tym roku przypada również jego 230. rocznica urodzin - zawiadamia Zastępca Dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Agnieszka Jabłońska.

Artyści zaprezentują dzieciom wiersze Fredry w formie pieśni i piosenek w różnych gatunkach muzycznych. Cykl składa się z 40 spotkań, a muzycy odwiedzą 16. szkół w mniejszych miejscowościach województwa podlaskiego takich jak: Drohiczyn, Ciechanowiec, Narewka czy Białowieża. Pierwsze audycja odbędzie się 26 września.

Jak prezentuje się scenariusz audycji?

“Rozśpiewany Fredro” to historia o syntezie sztuk. Uczniowie będą świadkami spotkania współczesnej wokalistki Aliji oraz Zofii Szeptyckiej, czyli córki Aleksandra Fredry. Artystki reprezentują dwa różne gatunki muzyczne. Alija jest zwolenniczką muzyki rozrywkowej i wykonuje głównie utwory z repertuaru gatunku pop i hip-hop. Zofia zaś jest zwolenniczką muzyki klasycznej. Czy uda im się dojść do porozumienia i połączyć te dwa, tak różne od siebie światy?

Morał audycji tłumaczy autor scenariusza, aktor i reżyser - Rafał Supiński:

- Naszą historią chcieliśmy powiedzieć, że każdy z nas jest inny i jeśli szanujemy swoje granice to naprawdę jesteśmy w stanie się porozumieć. Oczywiście, jeśli jesteśmy chętni do rozmowy.

Uczniowie podczas audycji poznają różne gatunki muzyczne. Dowiedzą się czym jest tempo, dynamika, artykulacja i charakter utworu. Spotkania obejmują też ćwiczenia dykcyjne i liczne quizy z nagrodami. Główny cel, który przyświeca artystom to rozbudzenie w dzieciach wrażliwości na sztukę i literaturę.

Co na temat cyklu mówią same aktorki?

-Myślę, że jest to bardzo ciekawa audycja, bardzo fajnie dopasowana do wieku dzieci, napisana w ich języku. Myślę, że dużo będzie można z niej wynieść. Porozmawiamy o stylach muzycznych, o aranżu. Będzie też sporo dobrej muzyki - powiedziała podczas piątkowej konferencji Paulina Malinowska - aktorka wcielająca się w rolę Zofii

Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się również grająca Aliję Maria Wróblewska:

-Dzieci przede wszystkim mają okazję zapoznać się z różnymi gatunkami muzycznymi i zobaczyć, gdzie jest im bliżej.

Co ciekawe, z doświadczenia autorki wynika, że dzieci dzięki tego typu inicjatywom bardzo często stwierdzają, że bliżej im jednak do muzyki klasycznej, która jest dla nich czymś zupełnie nowym. Pop, hip-hop i muzykę rozrywkową słyszą na co dzień w radio i telewizji. Chętnie otwierają się więc na walory muzyki poważnej i klasycznej.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1370 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39