Ruch to zdrowie. Rusza program ćwiczeń dla pracowników biurowych

2020.06.24 07:22
"Aktywna przerwa w pracy" - to program ćwiczeń skierowany do pracowników biurowych, zrealizowany przez Ministerstwo Zdrowia i Krajową Izbę Fizjoterapeutów.
Ruch to zdrowie. Rusza program ćwiczeń dla pracowników biurowych
Fot: pixabay.com

Projekt "Aktywna przerwa w pracy" zawiera zestaw kilkunastu filmów z ćwiczeniami, które można samodzielnie wykonać w miejscu pracy czy domu. To drugi wspólny program profilaktyczny zrealizowany przez Ministerstwo Zdrowia i Krajową Izbę Fizjoterapeutów, zachęcający do aktywności fizycznej podczas epidemii koronawirusa. Pierwszy skierowany był do seniorów (zobacz: Seniorze, zostań w domu, ale nie zapominaj o aktywności fizycznej).

Obecna sytuacja, związana ze stanem epidemii, spowodowała, że wiele osób pozostało w swoich domach. Osoby takie mają ograniczoną aktywność fizyczną, przez co są bardziej narażone na wystąpienie powikłań, spowodowanych siedzącym trybem życia.Jak pokazują badania, aż jedna trzecia przypadków bólu kręgosłupa związana jest z wykonywaną pracą zawodową. Zwłaszcza praca biurowa i związane z nią długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest przyczyną powstawania bolesnych przeciążeń mięśni i stawów. Wydłużenie czasu siedzenia, chociażby przy komputerze, zwiększa ryzyko chorób serca, zawału, udaru mózgu, otyłości i cukrzycy.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, program "Aktywna przerwa w pracy" ma zachęcić do regularnej aktywności osoby wykonujące głównie pracę siedzącą. Przygotowane w jego ramach ćwiczenia są łatwe i nie wymagają specjalistycznego sprzętu czy stroju. Niektóre z nich można wykonać nie wstając nawet od biurka. Ćwiczenia zostały opracowane przez ekspertów Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Ćwiczenia będą publikowane na stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku i YouTubie Ministerstwa Zdrowia oraz Facebooku portalu Znajdź Fizjoterapeutę. Każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1299 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39