Runda T. Przedstawiono zwycięzców konkursu

2021.10.29 14:03
W czwartek (28.10) odbyło się podsumowanie gali konkursu Rundy T. Nagrodzone prace to m.in. bezdotykowy przycisk dla pieszych oraz zrobotyzowany system do naprawy i regeneracji rur kanalizacyjnych.
Runda T. Przedstawiono zwycięzców konkursu
Fot: Fundacja Technotalenty

Uroczystość ogłoszenia zwycięskich projektów odbyła się w Auli Dużej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. Zostały one wybrane spośród 19 prac zgłoszonych w czterech różnych kategoriach: Open, Science, Pandemic i Concept. Podczas finału autorzy mieli trzy minuty na prezentację swojego projektu a kapituły składające się z przedstawicieli funduszy inwestycyjnych tyle samo czasu na zadanie pytań.

- Runda T okazała się przedsięwzięciem, którego ewidentnie brakowało w regionie, a to motywuje nie tylko nas, ale też wszystkich uczestników, współorganizatorów, fundusze inwestycyjne do tego aby pojawiły się kolejne edycje i były zorganizowane na jeszcze większą skale - powiedział Tomasz Stypułkowsk, Prezes Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Wiceprezes Fundacji Technotalenty.

Gala była uroczystym podsumowaniem całej Rundy T, podczas której zostały wręczone nagrody najlepszym projektom wskazanym przez fundusze inwestycyjne podczas Finału Rundy T z 12 października w 4 kategoriach: Science, Open, Concept i Pandemic.

Poniżej przedstawiamy zwycięskie projekty Rundy T:

Kategoria Open

"Zrobotyzowany system do naprawy i regeneracji rur wodociągowych i kanalizacyjnych", Andrzej Sirko, Marek Franciszek Choiński, Łukasz Czerech.

Projektowana technologia umożliwi bezwykopowe naprawy rurociągów kanalizacji powstałe na skutek błędów podczas prac wykonawczych, nieuwagi pracowników, niewłaściwej eksploatacji, zużycia elementów rurociągów lub powstania zatorów podczas wieloletniej eksploatacji.

Kategoria Concept

"Chip do kontroli leczenia dzieci płytkami Schwarz'a", Beata Tochwin.

Projekt zakłada stworzenie innowacyjnego chipa, który pozwoli na precyzyjną kontrolę leczenia dzieci płytkami Schwarza'a i da faktyczny obraz współpracy pacjenta z lekarzem. Projekt wykorzystuje wiedzę z zakresu stosowania nowoczesnych technologii w medycynie oraz wykorzystuje najnowszą wiedzę neurodydaktyki w dziedzinie kreowania zdrowych nawyków.

Kategoria Science

- "Makropotencjał mikropęcharzyków – optymalizacja pozyskiwania preparatu pochodzącego z mezenchymalnych komórek macierzystych jako potencjalnej strategii terapeutycznej w leczeniu przewlekłych chorób dróg oddechowych", mgr Marlena Tynecka, Adrian Janucik, prof. dr hab. Marcin Moniuszko, mgr Alicja Walewska, dr hab. Andrzej Eljaszewicz.

Celem projektu jest stworzenie metody pozyskiwania, przetwarzania i podawania preparatu pochodzącego z komórek macierzystych izolowanych z tkanki tłuszczowej umożliwiającego jego zastosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych o podłożu zapalnym.

Kategoria Pandemic

- "Bezdotykowy, sensorowy przycisk dla pieszych", Katarzyna Minkiewicz, Paweł Kasperek.

Projekt zakładał opracowanie konstrukcji przycisku dla pieszych do wykorzystania na skrzyżowaniach o ruchu kierowanym sterownikami acyklicznymi. Zgłoszenie pieszego realizowane bezdotykowo przy zachowaniu korzyści wynikających ze sterowania ruchem kołowym i pieszym w ośrodkach miejskich. Konstrukcja obudowy odporna na akty wandalizmu. Zasilanie bezstopniowe w zakresie 24- 230V AC. Przyjazna dla osób niewidomych i niedowidzących – naprowadzanie dźwiękowe.

Wyróżniony projekty - kategoria Pandemic

"Crowler – pełzak rehabilitacyjny", Ewelina Brzozowska.

Pierwotnie miał być przeznaczony do rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym (1/2000 urodzeń rocznie, więc przynajmniej 9 tys. potencjalnych pacjentów w Polsce, a 15 -20 tys. w Europie. Obiektywnie patrząc, obecna sytuacja na świecie sprawia, że potrzeba wprowadzenia na rynek takiego rozwiązania - wymuszającego utrzymanie prawidłowej postawy ciała i ćwiczeń (połączonych z zabawą) mięśni przykręgosłupowych przeciwdziałające garbieniu się dostępnego dla wszystkich grup wiekowych.

Wyróżniony projekty - kategoria Concept

"Owadzie odżywki białkowe dla sportowców", Dawid Gołebiewski, Remigiusz Gałęcki, Bartosz Pszczółkowski.

Pomysł opiera się na zastosowaniu wyłącznie białka owadziego jako głównego składnika do stworzenia odżywek dla sportowców jak i osób intensywnie ćwiczących oraz prowadzących zdrowy tryb życia. Preparaty, które są opracowywane w ramach działalności startupu zawierające mączkę owadzią będą źródłem lepiej przyswajanego przez organizm białka jak i dostarczać będą zdecydowanie więcej mikro i makroelementów równie potrzebnych w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu niż obecne na rynku odżywki.

Runda T to inicjatywa umożliwiające spotkanie przedsiębiorców, startupów, naukowców, studentów i innych twórców z inwestorami z całego kraju. Projekt adresowany jest do osób z województwa podlaskiego lub warmińsko-mazurskiego, zainteresowanych rozwojem swoich pomysłów na różnych etapach, które wymagają wsparcia kapitałowego. Organizatorem jest Fundacja Technotalenty. Współorganizatorem Województwo Podlaskie. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1722 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39