Rusza II tura kwalifikacji wojskowej

2021.08.09 09:31
Pandemia koronawirusa mocno namieszała w terminarzach. Wiele wydarzeń zostało przesuniętych. Wyznaczono późniejsze terminy. Dotyczy to również kwalifikacji wojskowej, której druga tura właśnie się zaczyna.
Rusza II tura kwalifikacji wojskowej
Fot: WKU Białystok

Jak poinformowało MSWiA, tegoroczne zmiany w terminach jej przeprowadzania związane są z panującą pandemią koronawirusa.

Niezmiennie jednak kwalifikacja wojskowa odbędzie się na terenie 16 województw. Prowadzona będzie przez 338 Powiatowych Komisji Lekarskich i 16 Wojewódzkich Komisji Lekarskich.

Do kwalifikacji wojskowej w drugim terminie wezwanych zostanie ok. 160 tys. mężczyzn urodzonych w 2002 r. oraz ok. 102 tys. osób urodzonych w latach 1997-2001, które w roku kalendarzowym 2021 r. ukończyły lub ukończą 24. rok życia i nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Wezwania otrzyma także blisko 5 tys. kobiet.

Podczas kwalifikacji wojskowej przeprowadzane są badania lekarskie. Na ich podstawie orzeka się o kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

- kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej,
- kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy;
- kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju;
- kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu.

Przy czym, jak wskazuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, nieotrzymanie imiennego wezwania nie zwalnia od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu - do Powiatowej Komisji Lekarskiej właściwej ze względu na adres stałego pobytu lub pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

II tura kwalifikacji wojskowej dla miasta Białystok będzie trwała od 27 września do 8 listopada.

W powiecie monieckim kwalifikacja wojskowa będzie prowadzona od 13 do 30 września.

Na innych terenach województwa tegoroczna kwalifikacja wojskowa już się zakończyła.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

721 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39