Ruszają kolejne zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy

2022.03.08 17:47
W Alfa Centrum rusza zbiórka dla uchodźców z Ukrainy. Organizowana jest we współpracy z fundacją POLZA. Dary zbiera też Oddział Białostocki Stowarzyszenia KLANZA.
Ruszają kolejne zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy
Fot: Maciej Safaryn
Zbiórka darów w CAS

Zbiórka w Alfa Centrum

24 lutego na terenie Ukrainy wybuchła wojna. Państwo to zostało bestialsko zaatakowane przez Rosjan, którzy z upływem czasu są coraz bardziej agresywni. W związku z tym do Polski ucieka wielu Ukraińców, głównie są to matki z dziećmi. Wiele organizacji organizuje im pomoc, gdyż zazwyczaj ich dobytek musiał zmieścić się w jednej walizce, a i to nie zawsze. Do akcji pomocy uchodźcom przyłącza się Alfa Centrum w Białymstoku. We współpracy z Fundacją POLZA we wtorek (8.03) uruchomiono punkt zbiórki na terenie centrum handlowego. Będzie on działał do odwołania. Oznakowane kosze ustawione są blisko wejścia od ul. Świętojańskiej, na poziomie 1.

- We współpracy z Fundacją POLZA, która od wielu lat działa na rzecz integracji i adaptacji osób pochodzących z Ukrainy, włączamy się w pomoc w zdobyciu najbardziej potrzebnych teraz materiałów. Dziś szczególnie ważna jest solidarność i pomoc mieszkańcom Ukrainy, ale również to, aby ta pomoc była jak najbardziej efektywna i dopasowana do aktualnych potrzeb - mówi Joanna Uszyńska, Regional Marketing Manager Alfa Centrum.

Co jest potrzebne? Przede wszystkim organizatorzy proszą, by przynosić:
- minizestawy ratunkowe
- materiały opatrunkowe
- apteczki
- zaciskacze gumowe
- koce termiczne
- plastry na szpuli

Alfa Centrum apeluje, by nie przynosić leków, odzieży oraz przedmiotów spoza tej listy. Tego typu dary można przekazywać w inne miejsca np. do Centrum Aktywności Społecznej, chociaż w chwili obecnej także i tu jest wstrzymana zbiórka odzieży, obuwia i zabawek. Dlatego wybierając się tam należy sprawdzać zaktualizowaną listę najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców, które dostępne są na stronie CAS-u.

Fundacja POLZA, która jest współorganizatorem zbiórki w Alfa Centrum, od wielu lat oferuje pomoc w integracji i adaptacji cudzoziemców, pochodzących szczególnie z krajów sąsiadujących z Polską: Białoruś, Ukraina, Rosja. Wspiera rozwój osobisty, społeczny i zawodowy. Działa na rzecz współpracy nowych mieszkańców pochodzących ze wschodu, a także zachowania tradycji, tożsamości i integracji ze lokalną społecznością.

KLANZA zbiera artykuły szkolne i zabawki

Oddział Białostocki Stowarzyszenia KLANZA rozpoczął właśnie zbiórkę artykułów szkolnych i zabawek skierowaną do dzieci przybywających na Podlasie z Ukrainy.

- W związku z tym, że większość z uchodźców zjawia się u nas z przysłowiową "jedną walizką", chcemy zapewnić dzieciom chociaż trochę uśmiechu w tych trudnych chwilach. W porozumieniu z innymi organizacjami, organizujemy zbiórkę na rzecz dzieci z Ukrainy przebywających tymczasowo w Polsce – mówią przedstawiciele KLANZY.

Zbierane są: kolorowanki, farby, zeszyty, klej, pędzelki, ciastolina, plastelina, kredki, mazaki, artykuły kreatywne, puzzle, proste gry typu: warcaby, piotruś, naklejki, pluszowe zabawki, książeczki obrazkowe, zabawki dla maluszków.

Przyjmowane są wyłącznie przedmioty nowe i w idealnym stanie (bez śladów użytkowania). Organizatorzy proszą, by nie przynosić odzieży, wózków, rzeczy wielogabarytowych itp.

Dary można przynosić do Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia KLANZA ul. Witosa 15 B II piętro od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-17.00. Kontaktować się można pod numerem tel. 607 879 553.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl
984 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39