Ruszył długi weekend. O czym należy pamiętać przed wyjazdem na majówkę?

2014.05.01 00:00
Długi weekend to idealna okazja, aby spędzić ten czas na krótkim odpoczynku gdzieś poza miastem. Wiele osób, decydując się na wyjazd, wybiera auto. O czym powinien pamiętać kierowca przed wyruszeniem w trasę?
Ruszył długi weekend. O czym należy pamiętać przed wyjazdem na majówkę?
Fot: sxc.hu

Wybierając samochód jako środek transportu na dłuższą trasę, należy przede wszystkim zadbać o sprawdzenie jego stanu technicznego. Auto, którym będziemy się poruszać, może być uruchomione nawet przez kilkanaście godzin. Dlatego ważne jest, aby nie doszło do niebezpiecznej usterki podczas jazdy, której wystąpienie mogłoby skończyć się tragicznie.

Podstawowym krokiem jest sprawdzenie w dowodzie rejestracyjnym, czy mamy aktualne badania techniczne. Jeżeli tak, to upewniamy się, czy wszystkie światła na wyposażeniu samochodu są sprawne oraz czy opony i ich bieżniki nie są w stanie nadmiernego zużycia. Ważne jest również zwrócenie uwagi na stan hamulców. Jeśli niedawno niepokoił nas dziwny pisk lub nietypowe zachowanie samochodu podczas hamowania, należy udać się do warsztatu. Możliwe, że klocki hamulcowe lub też inna część układu hamulcowego zwyczajnie uległa zużyciu.

Przed wyjazdem trzeba również zajrzeć pod maskę auta i dokładnie sprawdzić poziom płynów w samochodzie. Niski poziom oleju może doprowadzić do zatarcia silnika, a zbyt mała ilość płynu chłodniczego - do przegrzania się samochodu.

Pamiętajmy też o kondycji kierowcy podczas jazdy. Majówka to dla wielu z nas czas relaksu, kiedy często sięgamy po alkohol. Niedopuszczalne jest, aby osoba wsiadająca "za kółko" była w stanie nietrzeźwym lub na tzw. kacu. Osoby wyruszające w długą trasę powinny pamiętać też o rozważnym zachowaniu podczas jazdy. Kierowca, który wie, że spędzi za kółkiem kilka następnych godzin powinien jechać będąc wyspanym oraz wypoczętym. Wtedy na pewno szczęśliwie i bez przygód dojedziemy do celu.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl
285 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39