Ruszył kolejny etap prac w Parku Planty. W tym miejscu nie będzie przejścia

2024.05.20 15:17
Prace przy przebudowie zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego w Białymstoku rozpoczęły się w lutym 2024 roku. Obecnie trwa modernizacja ogrodu różanego. Jest to kolejny etap rewitalizacji ulubionego parku białostoczan.
Ruszył kolejny etap prac w Parku Planty.  W tym miejscu nie będzie przejścia
Fot: UM Białystok

Inwestycja ma na celu rewaloryzację Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego zgodnie z opracowaną dokumentacją projektową, zaleceniami konserwatorskimi i wydanym pozwoleniem na budowę, w tym także w zakresie zieleni – istniejącej i planowanej do wykonania.

Trwają prace nad "różanką"

Obecnie trwają prace związane z modernizacją różanki, czyli ogrodu różanego przy ul. Mickiewicza. W związku z przebudową kanalizacji deszczowej w tym miejscu, część chodnika Alei Zakochanych w Parku Planty od strony ul. A. Mickiewicza zostanie wygrodzona i zamknięta. Przebudowa rozpocznie się w poniedziałek (20 maja), a zakończenie planowane jest na 29 maja.

Różanka to obszar położony na granicy Parku Planty u zbiegu ulic A. Mickiewicza oraz Świętojańskiej w Białymstoku. W jego centrum, na najniższym poziomie, znajduje się prostokątny basen, przy którym usytuowana jest rzeźba „Praczki” dłuta Stanisława Horno-Popławskiego.

Podczas prowadzonej rewaloryzacji różanki posadzonych zostanie ok. 3 tys. róż. Wymieniona będzie nawierzchnia i oświetlenie. Powstaną trejaże i automatyczny system nawadniania. Przebudowana będzie również instalacja kanalizacji deszczowej.

Park Planty zajmuje obszar niemal 14 hektarów

Powstałe w latach 30-tych XX w. Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego, wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, oprócz wysokiej wartości historycznej posiadają też wartość przyrodniczą. Park znajduje się w centrum miasta i otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Zajmują obszar około 14 ha.

Projektowanie parku z alejami spacerowymi rozpoczęto w 1932 r. z inicjatywy wojewody białostockiego – Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego. Autorem i realizatorem modernistycznego projektu został Stanisław Grala. Na tablicach informacyjnych o Plantach można przeczytać, że rośnie tam ok. 90 gatunków i odmian drzew, z których większość posadzono w latach 30-tych XX w. lub po II wojnie światowej. Na Plantach żyje też wiele gatunków ptaków, wiewiórki.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl
1196 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39