Ruszyło głosowanie do Budżetu Obywatelskiego 2023

2022.10.03 17:25
Białostoczanie mogą oddać głosy na 4 z 180 propozycji do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 17 października.
Ruszyło głosowanie do Budżetu Obywatelskiego 2023
Fot: Malwina Witkowska

Głosowanie rozpoczęte

Do Budżetu Obywatelskiego zgłoszono 277 projektów. We wrześniu zostały ogłoszone projekty zakwalifikowane do głosowania, a jest ich 180 - w tym 34 ogólnomiejskie i 146 osiedlowych. Do podziału jest 12 mln zł, z czego 5 mln zł na projekty ogólnomiejskie a 7 mln zł na osiedlowe. Wartość tych 180 projektów to 83 mln zł, a więc siedem razy więcej niż przewiduje budżet.

- Może być tak, że projekt, który uzyskał nieco mniejszą liczbę głosów przejdzie do realizacji, ale tylko dlatego, że ten, który uzyskał większą liczbę głosów jest o większej wartości - mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Mimo inflacji i zwiększających się kosztów produktów i usług, miasto nie przewiduje zwiększenia funduszy przeznaczonych na projekty obywatelskie.

- Niestety nasz ogólny budżet zmalał w ostatnich latach, w związku z tym możliwości nasze z uwagi na to, że w ciągu ostatnich lat straciliśmy 519 mln zł z podatków po prostu maleją. To wszystko zależy od regulacji, które może przyjąć rząd zwiększając wszystkim samorządom udział w podatku dochodowym PIT, który rekompensowałby nasze straty - zaznaczył prezydent.

Przy okazji przypomniał, że w najbliższy piątek (7.10) w Warszawie odbędzie się protest pod kancelarią premiera w związku z drastycznymi podwyżkami cen energii. Organizatorem protestu jest Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski.

Można tradycyjnie lub online

Głosować można od 3 do 17 października. Co ważne, każdy może zagłosować tylko raz wypełniając kartę do głosowania w wersji elektronicznej lub papierowej. Można wybrać maksymalnie 4 projekty ze wszystkich zakwalifikowanych do głosowania. Osoby niepełnoletnie mogą zagłosować, jeśli mają zgodę rodzica lub opiekuna prawnego – wystarczy wypełnić formularz dołączony do karty głosowania.

W przypadku głosowania przez internet trzeba zaznaczyć wybrane projekty oraz wpisać adres email, na który zostanie wysłany link aktywacyjny. Kliknięcie w ten link jest potwierdzeniem oddania głosu. W przypadku wypełnienia papierowej karty do głosowania trzeba podać numery ID wybranych przez siebie zadań. Karta do głosowania dostępna jest: tutaj.

- Zachęcam wszystkich, by głosować online, bo jest to najprostsza metoda. Wystarczy wybrać projekty, wpisać wszystkie potrzebne informacje, zagłosować, odebrać mail potwierdzający, potwierdzić i w ten sposób oddajemy głos w tej edycji budżetu obywatelskiego. Nie wychodząc z domu możemy wziąć udział w tym elemencie budującym społeczeństwo obywatelskie w Białymstoku - powiedział wiceprezydent Przemysław Tuchliński.

Kartę do głosowania w wersji papierowej można wypełnić w Urzędzie Miejskim przy ul. Słonimskiej 1, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. św. Rocha 3, w Departamencie Obsługi Mieszkańców przy ul. Branickiego 3/5 lub w mobilnym punkcie do głosowania, które będą dostępne 8, 9, 15 i 16 października, w godz. 12.00-16.00 na Rynku Kościuszki.

Na co głosować?

Białostoczanie mogli poznać wybrane zadania podczas pikniku obywatelskiego, który odbył się we wrześniu. Wówczas pomysłodawcy mogli przedstawić mieszkańców swoje projekty.

Mieszkańcy Białegostoku mogą wybierać spośród:
- 43 projektów związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem – głównie sprzętem medycznym (np. defibrylatorami),
- 50 – z kategorii "inne" (budowa i remonty budynków, modernizacje obiektów szkolnych, elewacji itp., zakup wyposażenia),
- 32 – dotyczących sportu i rekreacji (budowa i modernizacja boisk, placów zabaw, siłowni pod chmurką itp.),
- 22 – "zielonych" (zagospodarowanie terenu, mała architektura, nasadzenia, wybiegi dla psów i in.),
- 16 – związanych z infrastrukturą drogową,
- 16 – kulturalno-społecznych i sportowych.

Wyniki głosowania poznamy do 31 października. Na jakie projekty można głosować? Sprawdź: listę 180 projektów.

- Myślę, że będzie zacięta walka, bo pomysłów jest dużo i jest z czego wybierać - dodał włodarz miasta.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1122 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39