Ruszyły zapisy na 3. Bieg Pamięci Sybiru

2021.01.18 14:45
Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizuje 3. Bieg Pamięci Sybiru. Z uwagi na panujące obostrzenia będzie to kolejna impreza skierowana w stronę biegaczy, która w ostatnim czasie przeprowadzona zostanie w sposób wirtualny.
Ruszyły zapisy na 3. Bieg Pamięci Sybiru
Fot: Krzysztof Karpiński/Muzeum Pamięci Sybiru

Będzie inaczej, czyli wirtualnie

Pierwsze edycje Biegu Pamięci Sybiru zgromadziły łącznie blisko 1800 uczestników. W 2019 r. biegacze pokonali 5-kilometrową trasę w białostockim Lesie Pietrasze, a przed rokiem wydarzenie składało się już z dwóch części - Biegu Dziennego i Biegu Nocnego. Start pierwszej rywalizacji zlokalizowany był w sercu stolicy Podlasia, czyli przy Pałacu Branickich, natomiast kilka godzin później zawodnicy przenieśli się na leśne ścieżki znane z poprzedniej odsłony imprezy. Przed biegiem uczestnicy mogli wysłuchać przemówień Sybiraków, świadków historii, a trasa zawodów za każdym razem była wzbogacona o historyczne rekonstrukcje oraz liczne efekty świetlne i dźwiękowe.

Tym razem pandemia koronawirusa nie pozwoli na przeprowadzenie zmagań w tradycyjnej formie, ale nie oznacza to, że 3. edycja wydarzenia się nie odbędzie.

- Nie zważając na trudności organizacyjne, wspólnie z Fundacją Białystok Biega postanowiliśmy kontynuować rozpoczętą przed dwoma laty inicjatywę Biegu Pamięci Sybiru również teraz, w obliczu pandemii, jednak na zasadach bezpiecznych dla wszystkich uczestników. Już dziś do udziału w 3. Biegu Pamięci Sybiru, wirtualnie, zapraszamy wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania czy sportowe przygotowanie. W tym biegu udział może wziąć każdy. Pobiegniemy osobno, ale wspólnie upamiętnimy ofiary zbrodni komunistycznych - mówi prof. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Najlepiej wystartować w lesie

Zapisy na bieg już trwają. Prowadzone są one drogą internetową. Co ważne, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Upamiętnić tragiczne wydarzenia z 10 lutego 1940 r. - kiedy to rozpoczęły się deportacje setek tysięcy polskich obywateli - mogą zarówno ci, którzy swój pierwszy dowód osobisty odebrali kilka dekad temu, jak też osoby jeszcze niepełnoletnie.

- Bieg Pamięci Sybiru potrwa od 9 do 23 lutego 2021 r. W tym okresie można pobiec lub przemaszerować raz, a można wiele razy, nawet codziennie, pamiętając, aby jednorazowo zawsze było to co najmniej 5 km - dodaje Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Wymagany dystans da się przebiec w dowolnym miejscu świata. Organizatorzy zachęcają jednak do tego, aby zrobić to w terenie leśnym, a więc zgodnie z pierwotnymi założeniami rozgrywania zawodów.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1302 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39