Rycerze Okrągłego Spodka

dodane dnia: 2010-03-25 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Rycerze Okrągłego Spodka
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2010-04-24 - 2010-04-25
Zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjno-rozrywkowym pn. Rycerze Okrągłego Spodka

To impreza fantastyczno-naukowa, podczas której będzie można wziąć udział w interaktywnej wystawie "Eksperymentuj" z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Oprócz atrakcji popularno-naukowych organizatorzy proponują przede wszystkim spotkania z autorami fantastyki, gry planszowe, gry karciane i konsolowe, a także projekcje animacji komputerowych, filmów fabularnych i pokazy niezależnych polskich produkcji z gatunku fantastyki. Drugiego dnia imprezy na uczestników czeka jarmark średniowieczny, w tym; obozowiska Wikingów, Słowian i Templariuszy oraz kramy i stoiska handlowe z wyrobami rzemieślników. Będzie można posłuchać tematów muzycznych (m.in. z ekranizacji Władcy Pierścieni), które podczas koncertu wykona Orkiestra Rivendell. Do dyspozycji uczestników przeznaczono cały kompleks białostockich Spodków, najbardziej "fantastycznych" budowli na Podlasiu. Na miejscu znajdą się sale wystawowe, sale gier oraz sala przeznaczona do spotkań autorskich, koncertów i pokazów filmowych. Na uczestników czeka także kawiarnia i bar, gdzie będzie można obejrzeć niezależne produkcje fantastyczne z kraju, animacje oraz pokazy slajdów, a wszystko przy kuflu piwa bądź filiżance herbaty.

PROGRAM:

24 kwietnia, sobota

Maraton literacki w godz. 12.00-18.00:
- 12.00 - Jarosław Grzędowicz - spotkanie z autorem
- 14.00 - Marcin Przybyłek - spotkanie z autorem
- 16.00 - Maja Lidia Kossakowska - spotkanie z autorem
- 20.00 - Orkiestra Rivendell - koncert

Ponadto w godz. 10.00-18.00:
- Wystawa "Eksperymentuj" - godz. 10.00-14.00; 15.00-17.00
- Turnieje gier: Warhammer Fantasty Battle; Lord of the Rings; Neuroshima Hex
- Gry pokazowe, planszowe i konsolowe.
- "Koofel pełen offu" - projekcje filmowe w kawiarni.
- Wystawa zdjęć Piotra Łozowika - "Obrazki nie moje"
- Punkt księgarski.
- Punkt handlowy i pokazy Wydawnictwa Portal
- Kawiarnia/Bar - 9.00-23.00

25 kwietnia, niedziela

- 12.00 - Pokaz filmów konkursowych z Festiwalu eFHa w Bielawie.
- 15.00 - Witold Jabłoński - spotkanie z autorem/prelekcja
- 17.00 - Przegląd produkcji studia Platige Image (Kinematograf, Paths of hate, Mantis, Arka, i in.)
18.15 - podsumowanie konkursu literackiego "Świetlne Pióro"
18.30 - koncert zespołu Chameleon

Ponadto w godz. 10.00-18.00:
- Wystawa "Eksperymentuj" - godz. 10.00-14.00; 15.00-17.00
- Turnieje gier: Warhammer Fantasty Battle; Lord of the Rings;
Neuroshima Hex
- Gry pokazowe, planszowe, karciane i konsolowe.
- "Koofel pełen offu" - projekcje filmowe w kawiarni.
- Wystawa zdjęć Piotra Łozowika - "Obrazy nie moje"
- Punkt księgarski.
- Punkt handlowy i pokazy Wydawnictwa Portal.
- Rozmowy przy kawie z Tomaszem Bochińskim
- Kawiarnia/Bar - 9.00-23.00

Jarmark średniowieczny - godz. 10.00-18.00
- obóz Wikingów i Słowian
- obóz Templariuszy
- kramy i stoiska handlowe z miejscowym jadłem i rzemiosłem.

Wstęp wolny.

O pisarzach:

Jarosław Grzędowicz Urodził się w 1956 r. we Wrocławiu. Jest autorem opowiadań, powieści, tłumaczem komiksów, jednym z założycieli magazynu literackiego "Fenix", którego od 1993 r. do ostatniego numeru był redaktorem naczelnym. Pracuje także jako dziennikarz w "Gazecie Polskiej", w której prowadzi stałą rubrykę naukowo-cywilizacyjną. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prywatnie - mąż Mai Lidii Kossakowskiej. Zadebiutował w 1982 r. opowiadaniem "Azyl dla starych pilotów", które ukazało się w tygodniku społeczno-kulturalnym "Odgłosy". W 2003 r. wydawnictwo Fabryka Słów wydało zbiór jego opowiadań pt. "Księga jesiennych demonów", w następnych latach ukazały się powieści "Pan Lodowego Ogrodu" i "Popiół i kurz. Opowieści ze świata Pomiędzy". Za opublikowane w Internecie opowiadanie "Klub absolutnej karty kredytowej" nominowano go do promującej polską twórczość sieciową nagrody Elektrobałta, a później do Sfinksa. W 2005 r. Śląski Klub Fantastyki uhonorował go Śląkfą w kategorii Twórca Roku. Najczęściej nagradzano wydany w 2005 r. tom pierwszy "Pana Lodowego Ogrodu" - autor otrzymał za tę powieść Sfinksa w kategorii Polska Powieść Roku, nagrodę redakcji internetowego serwisu Fahrenheit za dzieło roku oraz prestiżową Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za powieść roku. Jednocześnie "Zajdlem" uhonorowano go w kategorii Opowiadanie Roku 2005, tym samym stał się pierwszym w historii tej nagrody laureatem w obu konkursowych kategoriach. Dwa lata później za swoją kolejną powieść - "Popiół i kurz. Opowieści ze świata Pomiędzy" - znowu otrzymał nagrodę im. Zajdla.

Maja Lidia Kossakowska Urodziła się w 1972 r. w Warszawie. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona oraz studia na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra archeologii śródziemnomorskiej. Jest autorką opowiadań, powieści, wierszy, do tego maluje, pracuje także jako dziennikarz. Prywatnie - żona pisarza Jarosława Grzędowicza. Jej debiut to opowiadanie "Mucha", opublikowane w 1997 r. w czasopiśmie "Fenix". Sławę przyniósł jej zwłaszcza cykl o aniołach, składający się ze zbioru opowiadań "Obrońcy królestwa" oraz powieści "Siewca wiatru". W tym roku pojawił się pierwszy tom "Zbieracza burz" - kontynuacji "Siewcy...". W 2000 r. jej "Beznogi tancerz" został uhonorowany nagrodą Asocjacji Polskich Pisarzy Fantastów - Srebrnym Globem - w kategorii Opowiadanie Roku. W 2006 r. dostała Złotego Kota za cykl anielski, w 2007 r. Śląkfę dla twórcy roku, nagrodę przyznawaną przez Śląski Klub Fantastyki. Do najważniejszego wyróżnienia w polskim świecie fantastyki - Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla - była nominowana ośmiokrotnie, otrzymała ją trzy lata temu za opowiadanie "Smok tańczy dla Chung Fonga".

Marcin Przybyłek Autor o sobie: "Urodziłem się w Pułtusku w roku 1968 i od razu chciałem być kosmonautą. W wieku lat ośmiu odkryłem, że pojawiłem się na świecie o stulecie za wcześnie i zamiast latać w kosmos, mogę jedynie pokręcić się wokół Ziemi. Strasznie płakałem i postanowiłem zostać pisarzem. Potem na chwilę o tym zapomniałem, bo rodzice chcieli mieć syna lekarza. Chociaż medycyna mnie nie pociągała, sądziłem, że zostanę psychiatrą, zawód ten ma w sobie coś z fantastyki. Byłem w błędzie: staż lekarski pokazał, że to nie ten rodzaj fikcji. Przez kolejnych sześć lat pracy w koncernie farmaceutycznym przejechałem ponad 300 tys. km, lecz nigdy nie udało mi się wejść w hiperprzestrzeń; poznałem setki nowych istnień, lecz nigdy nie byli to obcy. Zmęczony nieudanymi eksperymentami, założyłem firmę szkoleniową Hekson, w której uczę zasad komunikacji międzyludzkiej, przemycając gdzie się da metody gestykularnej konwersacji transgalaktycznej. Od dzieciństwa towarzyszy mi Lemowska wizja mózgu, który otrzymując odpowiednie impulsy, nie jest w stanie odróżnić, czy postrzegany przez niego świat jest realny, czy spreparowany. Obraz ten oraz fascynacja grami komputerowymi zeszły się w publikacjach: rubryce "Grao Story" w "Świecie Gier Komputerowych" i "Co w duszy gra" w "Nowej Fantastyce". Gdy dodałem do nich zauroczenie kobiecym pięknem, powstały opowiadania o gamedecu, które wyewoluowały w opowieść "Gamedec. Granica rzeczywistości". Tom drugi i trzeci są powieściami. Taki też będzie tom czwarty i piętnasty, bo rozstawać się z Torkilem nie zamierzam".

Witold Jabłoński Urodził się w 1957 roku w Łodzi. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Jest pisarzem, tłumaczem, wykładowcą, dziennikarzem, krytykiem, publicystą i redaktorem. Od 1996 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Towarzystwo Kultury Teatralnej uhonorowało go nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie "prasa popularyzatorem teatru". Zadebiutował w 1988 r. powieścią "Gorące uczynki". W latach 1991-95 tworzył serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu "Trędowatej". W 1993 roku w "Dzienniku Łódzkim" ukazywała się współczesna powieść obyczajowa w odcinkach "Polska klasa", pisana wraz ze Świerkockim pod wspólnym pseudonimem Maciej Witkowski. Dziesięć lat później wydał pierwsze książki z gatunku fantastyki: "Dzieci nocy" oraz pierwszy tom składającego się z czterech części cyklu "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer" o średniowiecznym uczonym i magu ­Witelonie. Dwa lata temu na rynku pojawiła się najnowsza powieść "Fryne Hetera".

Dodatkowe informacje na stronie www.woak.bialystok.pl/rycerze

Organizator
Wojewódzki Ośrodek Animacji i Kultury

Współfinansowanie
Prezydent Miasta Białegostoku
wschodzący Białystok
europejska stolica kultury Białystok 2016

Patronat medialny
Portal Miejski BiałystokOnline
Miejsce imprezy
ul. św. Rocha 14
15-879 Białystok

1318 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39