S19 po starodrożu. To oznacza bliską północną obwodnicę Białegostoku

2020.03.10 16:01
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad już formalnie stara się, by S19 w województwie podlaskim przebiegała po tzw. starodrożu. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska jest już wniosek o decyzję środowiskową.
S19 po starodrożu. To oznacza bliską północną obwodnicę Białegostoku
Fot: GDDKiA
Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na S19 po starodrozu (przerywana niebieska linia)

Wniosek na krótszy wariant

W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska złożono właśnie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy drogi ekspresowej S19 od Sokółki do Dobrzyniewa Dużego. Dotyczy on przebiegu trasy na odcinku Sokółka – obwodnica Wasilkowa po starodrożu.

Nowy-stary przebieg trasy to wynik wielu protestów samorządowców, głównie z Wasilkowa i Czarnej Białostockiej, którzy ekspresówkę chcieli mieć u siebie. Wariant, nad którym pracowano od 2007 r. - przez Knyszyn i Korycin - idzie więc do kosza. Był co prawda dłuższy, ale mniej ingerował w środowisko naturalne.

- To była bardzo zła decyzja dla powiatu sokólskiego, bardzo zła decyzja dla Polski. Jeśli S19 miałaby iść przez Korycin, to znaczy, że miałaby 70 km więcej niż normalnie - komentował starosta sokólski Piotr Rećko.

Głosy np. z Knyszyna, które optowały za trasą dłuższą ostatecznie nie znalazły posłuchu i założenia inwestycji zmieniono.

Północna obwodnica Białegostoku

Obecny wariant jest najkrótszym przebiegiem S19 na osi Kuźnica Białostocka – Białystok Zachód - wynosi około 44 km.

Początek planowanej inwestycji rozpoczyna się od węzła Sokółka Zachód, dalej biegnie w pobliżu miejscowości Straż - przez Czarną Białostocką aż do istniejącej obwodnicy Wasilkowa. Na odcinku od węzła Wasilków (dawniej Święta Woda), który pozostaje bez zmian, do węzła Białystok Północ (dawniej Sochonie) istniejąca jednojezdniowa droga krajowa nr 19 (tzw. obwodnica Wasilkowa) zostanie rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej poprzez dobudowę lewej jezdni.

Jak tłumaczy GDDKiA z Białegostoku, dzięki takiemu przebiegowi powstanie bliska, północna obwodnica Białegostoku, która przejmie ruch tranzytowy z i do przejścia granicznego w Kuźnicy oraz ruch z "ósemki" na kierunku do i z Augustowa, wyprowadzając go na drogę ekspresową S8 na węźle Białystok Zachód. Oznacza to istotne odciążenie tzw. Trasy Generalskiej w granicach Białegostoku.

Za węzłem Białystok Północ do węzła Dobrzyniewo (przed węzłem) trasa planowana jest również w przekroju 2x2.

W ramach inwestycji powstanie też Obwód Utrzymania Drogi zlokalizowanego przy istniejącej drodze krajowej nr 65 oraz przebudowane zostaną drogi gminne i dojazdowe.

7 węzłów na 44 km

W sumie na tym odcinku S19, zaprojektowano 7 węzłów drogowych: Sokółka Zachód, Geniusze, Straż, Czarna Białostocka, Wasilków (istniejący - bez rozbudowy), Białystok Północ (istniejący - podlegający rozbudowie o brakujące łącznice) oraz Dobrzyniewo.

Nie planuje się natomiast budowy, co wcześniej zakładano, Miejsc Obsługi Podróżnych.

W tej chwili trwa przetarg na wybór wykonawcy w systemie "Projektuj i buduj" odcinka S19 od Dobrzyniewa do węzła Białystok Zachód. Szczegóły prac na "dziewiętnastce": S19 Białystok - Dobrzyniewo. Jest już przetarg

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

880 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39