Są ogromne grzyby i zwierzęta. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna już otwarta

2022.08.12 17:01
Turyści i mieszkańcy mogą już odwiedzać nowo powstałą ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Inwestycja kosztowała 2,3 mln zł.
Są ogromne grzyby i zwierzęta. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna już otwarta
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

W czerwcu informowaliśmy o powstającej nowej ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w gminie Siemiatycze. Teraz inwestycja dobiegła już końca, a w piątek (12.08) odbyło się oficjalne otwarcie obiektu w Wólce Nadbużnej. Ścieżka promuje bioróżnorodność przyrodniczą Podlasia Nadbużańskiego.

– Edukacja na temat bioróżnorodności i ochrony przyrody jest niezmiernie ważna, między innymi dlatego, że ma przygotować przyszłe pokolenia do zmian klimatycznych. Musimy odpowiedzialnie zadbać o nasze środowisko. Cieszę się, że zainwestowaliśmy w to miejsce – powiedział Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

W ramach inwestycji powstał m.in.: budynek edukacyjno-administracyjny, eksponaty wielu gatunków fauny (m.in. łoś, żubr, łania, wilk, dzik, ryś) i flory w skali 1:1 i większe, dwa akwaria, a także infrastruktura edukacyjna: tablice informacyjne, leśne puzzle, zegary przyrody, labirynt edukacyjny, koła ekologiczne, karmniki dla ptaków, w tym urządzenia dźwiękowe. Wybudowano także ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz parking. Całość stanowi wielki kompleks przyrodniczo-edukacyjny, doskonały jako lekcje przyrody dla szkół czy przedszkoli, jak również idealny dla rodzin z dziećmi do spędzenia wolnego czasu.

– Bez względu na wiek każdy znajdzie tu coś dla siebie. To miejsce ma olbrzymi potencjał i będzie zmieniało się z roku na rok. W świetlicy w przyszłości planujemy różnego rodzaju warsztaty – zapowiedział Edward Krasowski, wójt gminy Siemiatycze.

Zadanie pod nazwą "Ochrona zasobów bioróżnorodności i georóżnorodności krajobrazu" współfinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Gmina Siemiatycze otrzymała na ten cel ponad 1,1 mln zł. Z kolei łączny koszt projektu to prawie 2,3 mln zł.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

552 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39